Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zioła
  • energia
  • działanie
Energia ziół

Energia, potencjał lub siła ziół opisane są w ajurwedzie jako rozgrzewające lub wychładzające. Dzięki swojemu smakowi zioła rozgrzewają lub wychładzają ciało, co w zasadniczy sposób wpływa energetyzująco na cały system.

Energia ogrzewająca lub ochładzająca oznacza, że substancje te zawierają odpowiednio energię żywiołu ognia lub wody. Smak pikantny – taki jak w przypadku ostrego pieprzu, chili, imbiru i innych ostrych przypraw – ma działanie rozgrzewające.

Pokarmy kwaśne w smaku lub o odczynie kwasowym, takie jak owoce cytrusowe lub też produkty fermentacji typu wino, jogurt albo kiszone ogórki, mają działanie rozgrzewające. Fermentacja przyczynia się do rozpoczęcia procesu spalania uwalniającego ciepło. Sól również ma działanie rozgrzewające, czego możemy doświadczyć w postaci pieczenia, które pojawia się wtedy, gdy posypiemy solą ranę.

Smak słodki jest wychładzający, ponieważ cukier przeciwdziała uczuciu pieczenia w organizmie. Słowo „gorzki” oznacza często „wychładzający”, tak jak w przypadku gorzkich ziół, na przykład goryczki i gorzknika, które obniżają gorączkę i łagodzą stany zapalne. Smak cierpki ma działanie ściągające, przypominające właściwości czegoś zimnego, np. lodu. Do tej kategorii należą takie zioła jak ałun, kora dębu lub oczar.

Zioła rozgrzewające w nadmiarze mogą wywołać zawroty głowy, pragnienie, zmęczenie, pocenie się i pieczenie oraz nasilają siłę trawienną. Zwiększają pitta, ale na ogół osłabiają wata i kapha. Zioła wychładzające działają odświeżająco, ożywczo i ujędrniająco na tkanki. Wpływają oczyszczająco i uspokajająco na doszę pitta oraz krew, ale zasadniczo nasilają wata i kapha.

Ze względu na swoją energię sześć smaków dzieli się na dwie grupy. Ostre, kwaśne i słone – ponieważ wywołują gorąco i zwiększają pitta. Słodkie, cierpkie i gorzkie – ponieważ wywołują chłód i osłabiają pitta. Energia określa, jaki wpływ wywiera dane zioło na doszę pitta. Ostry to najbardziej rozgrzewający smak. W dalszej kolejności jest kwaśny, a następnie słony. Gorzki to smak najbardziej ochładzający, po nim kolejno występuje cierpki i słodki.

Kolejnym ważnym kryterium dzielącym smaki na dwie grupy jest to, czy zioła mają działanie wysuszające, czy nawilżające. Ostry to najbardziej wysuszający smak, tuż za nim jest smak gorzki, a następnie cierpki. Słodki jest smakiem najbardziej nawilżającym, po nim następuje słony, a następnie kwaśny. Zioła o działaniu wysuszającym składają się przede wszystkim z żywiołu powietrza, podczas gdy zioła o działaniu nawilżającym głównie z żywiołu wody. Ich działanie zależy od żywiołu wchodzącego w ich skład.

Innym ważnym kryterium jest lekkość lub ciężar – a mianowicie, czy zioła zwiększają odczucie lekkości, czy też ciężkości. Kwaśny smak dzięki swoim właściwościom ogrzewającym i poprawiającym trawienie jest lekki. Smak cierpki – dzięki temu, że działa ściągająco na tkankę – jest raczej ciężki. Najcięższym smakiem jest słodki, a następnie słony i cierpki. Najlżejszym smakiem jest gorzki, tuż za nim ostry i kwaśny. Smaki ciężkie sprzyjają tyciu oraz działają ujędrniająco. Te, które są lekkie, powodują utratę wagi oraz silniej pobudzają trawienie.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl