Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • dosza pitta
  • książki ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
medycyna ajurwedyjska
Dziecko o przewadze doszy pitta

Dzieci z przewagą doszy pitta są dobrze zbudowane, mają dobrze wykształconą tkankę mięśniową i kostną. Jakie są najczęstsze dolegliwości dziecka o doszy pitta? Co lubi mała pitta, a czego nie znosi? Jak wygląda ich emocjonalność? Jak równoważyć małą pittę? Sprawdź.

Przy infekcjach wirusowych i zapaleniach, do których dosza pitta ma skłonności, należy spodziewać się wyższej niż zwykle gorączki. Należy pamiętać, by nie przegrzewać malucha pitta – wybierając się na spacer, lepiej założyć dziecku o jedną warstwę mniej niż jego rówieśnikowi o dominacji innej doszy.

Mając na uwadze wzmożoną potliwość i pragnienie pitty, należy zadbać o wystarczającą ilość płynów w diecie. Dzieci pitta od urodzenia mają dobre krążenie i lubią przebywać na zimnym, rześkim powietrzu. Powinny więc korzystać z tego daru i spędzać dużo czasu na zewnątrz – to wzmocni ich odporność i da możliwość wyzwolenia nagromadzonej energii.

Natomiast w gorące, upalne dni mniej niż inne typy mogą korzystać z uroków słonecznej pogody, bowiem ich skóra jest bardzo wrażliwa, podatna na przebarwienia, piegi i oparzenia. Tym bardziej że skóra dzieci pitta często przechodzi stany zapalne, szczególnie w miejscach zgięcia stawów.

Dzieci pitta, z racji regularności i systematyczności charakteryzującej pittę, jedzą i śpią zazwyczaj o określonych porach i same domagają się karmienia czy snu, kiedy czują, że ten czas się zbliża. Tak jak dorośli o przewadze tej energii, denerwują się, kiedy jedzenie się spóźnia, a swoją złość wylewają dużo bardziej donośnie niż inne typy.

Ze względu na silne trawienie dzieci pitta, inaczej niż wata, potrzebują jeść rzadziej, ale konkretne porcje.

Dzieci pitta niezwykle mocno wyrażają swoje niezadowolenie, irytację czy złość. Potrafią bić, rzucać przedmiotami, gryźć, wrzeszczeć i miotać się po ziemi – jest to dla nich najlepsza metoda na rozładowanie się, pozbycie negatywnych emocji i uwolnienie nadmiaru energii. Doskonałą metodą na rozładowanie energii pitta jest pozwolenie dzieciom na dowolne poruszanie się w bezpiecznym dla nich środowisku, tak by mogły robić to, co lubią.

 

Typowe cechy dziecka o przewadze doszy pitta:

- silne trawienie, podwyższona temperatura ciała, podatne na gorączkę i zapalenia

- bystry umysł, bystra pamięć, dobrze rozwinięte intelektualnie

- jasna cera, nadwrażliwość na gorąco, wrażliwa skóra podatna na przebarwienia i wypryski

- częste wybuchy silnych emocji, gniew, złość, nienawiść

- dobrze rozwinięty układ kostny i mięśniowy

 

Zobacz krem pielęgnacyjny dla dzieci z wiesiołkiem i masłem shea w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz krem ochronny przeciw odparzeniom dla dzieci w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Wegetarianizm oczami dziecka

Śniadania na ciepło

 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl