Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • masaż ajurwedyjski
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna alternatywna
  • kosmetyki naturalne
masaż ajurwedyjski
Dotyk, zmysły, masaż

Masując drugą osobę, warto pamiętać, że poprzez dotyk przekazuje się drugiej osobie swoje myśli, odczucia i energię. Dlatego przed wykonaniem masażu warto poświęcić kilka minut samu sobie, aby uspokoić ciało i wyciszyć umysł.

Na początku usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami. Cofnij nieco podbródek, aby rozluźnić szyję. Dotknij językiem miejsca tuż za przednimi zębami, biorąc łagodny wdech i wydech. Pozwól, aby umysł podążył za wydechem i naturalnie odprężył się podczas wdechu.

Zegnij łokcie, podnosząc dłonie na wysokość serca. Pozwól, aby ramiona rozluźniły się i opadły w dół. Rozluźnij dłonie, delikatnie je łącząc, tak aby utworzyły kształt miseczki. Wyobraź sobie, że wypełniają się one intensywnym, gęstniejącym, spływającym z góry światłem. Poczuj, jak światło wypełnia twoje serce i przyjmij siłę oraz radość, które niesie ono ze sobą.

Pozostań w tej przestrzeni, skupiając się po kolei na każdej części ciała oraz wszystkich pojawiających się myślach i uczuciach.

Gdy będziesz gotów, energicznie potrzyj dłonie o siebie zewnętrzną, a następnie wewnętrzną stroną. Ustaw dłonie przed sobą, tak by nie stykały się (jakbyś trzymał między nimi piłkę) i poczuj energię pomiędzy palcami.

Rozprowadź ciepły olej na dłoniach i rozpocznij masaż.

Oprócz tego czystego i pozytywnego stanu umysłu, do tego, abyś wykonał masaż najlepiej jak potrafisz, potrzebna jest także równowaga fizyczna i umysłowa, zatem zadbaj o sobie. Masaż to wymiana energii w obie strony.

Nawiązując kontakt z osobą masowaną, postaraj się, by było jej wygodnie, by była otwarta i ufna względem twojej pracy. Po masażu zarówno osoba masowana, jak i masująca powinny odpocząć przez chwilę, aby zebrać ponownie energię i przywrócić równowagę fizyczną.

Kieruj się intuicją co do rytmu i nacisku stosowanego podczas masażu. Skoncentruj się na odczuciu odprężenia. Każdy będzie preferował i czerpał najwięcej korzyści z różnych sposobów leczenia, zależnie od swojej budowy.

Osoby typu wata preferują subtelne działanie energetyczne: lekki dotyk, ciepło i delikatność. Rozmawiaj z nimi łagodnie, wspieraj je, traktuj je z serdecznością i stosuj muzykę podczas zabiegów.

Osoby typu pitta preferują bezpośredni, zdecydowany, chłodny i odświeżający dotyk. Lubią również logiczne wyjaśnienia dotyczące masażu oraz wizualizację i kolory.

Osoby typu kapha czerpią najwięcej korzyści z mocnego i głęboko stymulującego dotyku. Potrzebują mobilizacji, aby nie zasnąć podczas masażu i skupić się na zabiegu. Wszelkie refleksje, którymi się z nimi podzielisz, głęboko zapadną im w pamięć.

 

 

 

 

Przeczytaj także:

Masaż głowy

Ajurwedyjska terapia kolorami 

Masaż upiększający dla kobiet

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl