
Masując drugą osobę, warto pamiętać, że poprzez dotyk przekazuje się drugiej osobie swoje myśli, odczucia i energię. Dlatego przed wykonaniem masażu warto poświęcić kilka minut samu sobie, aby uspokoić ciało i wyciszyć umysł.
Na początku usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami. Cofnij nieco podbródek, aby rozluźnić szyję. Dotknij językiem miejsca tuż za przednimi zębami, biorąc łagodny wdech i wydech. Pozwól, aby umysł podążył za wydechem i naturalnie odprężył się podczas wdechu.
Zegnij łokcie, podnosząc dłonie na wysokość serca. Pozwól, aby ramiona rozluźniły się i opadły w dół. Rozluźnij dłonie, delikatnie je łącząc, tak aby utworzyły kształt miseczki. Wyobraź sobie, że wypełniają się one intensywnym, gęstniejącym, spływającym z góry światłem. Poczuj, jak światło wypełnia twoje serce i przyjmij siłę oraz radość, które niesie ono ze sobą.
Pozostań w tej przestrzeni, skupiając się po kolei na każdej części ciała oraz wszystkich pojawiających się myślach i uczuciach.
Gdy będziesz gotów, energicznie potrzyj dłonie o siebie zewnętrzną, a następnie wewnętrzną stroną. Ustaw dłonie przed sobą, tak by nie stykały się (jakbyś trzymał między nimi piłkę) i poczuj energię pomiędzy palcami.
Rozprowadź ciepły olej na dłoniach i rozpocznij masaż.
Oprócz tego czystego i pozytywnego stanu umysłu, do tego, abyś wykonał masaż najlepiej jak potrafisz, potrzebna jest także równowaga fizyczna i umysłowa, zatem zadbaj o sobie. Masaż to wymiana energii w obie strony.
Nawiązując kontakt z osobą masowaną, postaraj się, by było jej wygodnie, by była otwarta i ufna względem twojej pracy. Po masażu zarówno osoba masowana, jak i masująca powinny odpocząć przez chwilę, aby zebrać ponownie energię i przywrócić równowagę fizyczną.
Kieruj się intuicją co do rytmu i nacisku stosowanego podczas masażu. Skoncentruj się na odczuciu odprężenia. Każdy będzie preferował i czerpał najwięcej korzyści z różnych sposobów leczenia, zależnie od swojej budowy.
Osoby typu wata preferują subtelne działanie energetyczne: lekki dotyk, ciepło i delikatność. Rozmawiaj z nimi łagodnie, wspieraj je, traktuj je z serdecznością i stosuj muzykę podczas zabiegów.
Osoby typu pitta preferują bezpośredni, zdecydowany, chłodny i odświeżający dotyk. Lubią również logiczne wyjaśnienia dotyczące masażu oraz wizualizację i kolory.
Osoby typu kapha czerpią najwięcej korzyści z mocnego i głęboko stymulującego dotyku. Potrzebują mobilizacji, aby nie zasnąć podczas masażu i skupić się na zabiegu. Wszelkie refleksje, którymi się z nimi podzielisz, głęboko zapadną im w pamięć.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.