
Masaż sprawia, że skóra staje się błyszcząca i jędrna. Jego działanie relaksujące sprawia, że wyglądamy piękniej i młodziej. Regularny masaż twarzy i ciała zwiększa energię, zapewnia młodzieńczy wygląd oraz dobre samopoczucie. W niektórych przypadkach masaż potrafi zdziałać cuda.
Kiedy problemy, choroby i inne czynniki zaburzają naturalny rytm naszego ciała, kiedy skóra staje się matowa i sucha, pewne rodzaje masażu mogą zdziałać cuda.
Masaż upiększający zaczyna się od podstawy kręgosłupa. Następnie należy masować ręce – przedramiona, dłonie i palce. Dalej szyję i ramiona. Zakończyć należy masażem głowy i twarzy. Stosuj śmietankę, masło oraz specjalne pasty ubatan, jeśli chcesz, by skóra była piękna.
Pamiętaj też o właściwej diecie – owoce, warzywa, orzechy, dobre tłuszcze, produkty pełnoziarniste.
Techniki masażu polegają głównie na pocieraniu. Nie tylko może ono poprawić stan skóry i cery, ale także sprawi, że ciało nabierze lekkości i gracji. Zastosuj efleuraż (masaż tkanki miękkiej) i ugniatanie jako podstawową część zabiegu. Ruchy podczas efleurażu powinny być długie i dość silne – ma to na celu kształtowanie sylwetki.
Nadgarstki, kostki nóg, palce rąk i nóg oraz szyję można delikatnie pocierać. Delikatny dotyk niezbędny jest nie tylko podczas masażu twarzy, ale i całego ciała. Serie ruchów powinny stanowić jedność, wywołując efekt łagodny, przyjemny i odświeżający.
Masaż upiększający w sumie powinien trwać dwie godziny – po masażu każdej części ciała powinno się przyjąć pozycję śawasana (pozycję trupa).
Po usunięciu ze skóry resztek pasty (ubatanu) w celach upiększających zaleca się kąpiel z dodatkiem wody różanej.
Podczas terapii masażem upiększającym bardzo ważne jest, aby w diecie uwzględnić więcej mleka i soków owocowych. Alkohol, tytoń, mięso, ryby i jajka są zabronione w okresie kuracji masażem.
Oleje do masażu, naturalne olejki do ciała znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.
Przeczytaj także:
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjski masaż leczniczy. S.V. Govindan. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.