Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dosze
  • a emocje
  • wata pitta
  • kapha
wata, pitta, kapha, emocje,
Dosze a emocje

Lękliwa wata, gniewna pitta i zachwycona sobą kapha – czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi emocjami? Jak z nimi pracować?  Co radzi ajurweda? Poznaj emocjonalność poszczególnych dosz i naucz się z nimi pracować zgodnie z swoimi naturalnymi predyspozycjami.

 

Cechą towarzyszącą doszy wata jest lęk. Zrównoważenie wata z całą pewnością zmniejsza lęk, lecz nie może go całkowicie wyeliminować, w szczególności u osób o konstytucji wata, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Lęk zawsze nasila się pod wpływem zmartwień, dlatego osoba typu wata w trakcie rekonwalescencji powinna być czymś zajęta, aby nigdy nie miała czasu się martwić. Najlepsze zajęcie to medytacja – jedyny bezpośredni sposób pozbywania się lęku. Wysiłek fizyczny lub hobby mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy są dostatecznie angażujące, by skupić uwagę. Osoby typu wata muszą uważać, by nie popaść w uzależnienie od jakiegokolwiek rodzaju aktywnej rekreacji. Bierne zajęcia, takie jak słuchanie muzyki lub nawet oglądanie sportów, również mogą działać uzależniająco, lecz ponieważ nie wymagają bezpośredniego zaangażowania, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wyczerpią osobę o konstytucji wata.

Podobnie w przypadku osób typu pitta, które są genetycznie podatne na gniew, uczucie to można jedynie złagodzić, ale nie wyeliminować całkowicie. Niecierpliwość, prowadząca do złości lub zazdrości to główne zaburzenie osób o tej konstytucji. Ponieważ niecierpliwość pojawia się wtedy, gdy umysł jest bezczynny, umysł osób pitta zawsze powinien być czymś zajęty. Jednakże w przeciwieństwie do wata w ich przypadku zwykła rozrywka nie wystarczy. Osoby o konstytucji pitta potrzebują takich zadań, nad którymi trzeba się nagłowić, spraw, które trzeba „przetrawić” i rozwiązać  krok po kroku. Ponieważ osoby o tej konstytucji zazwyczaj doprowadzają projekty do końca, lecz potem nie zajmują się nimi ani chwili dłużej, preferują one zajmowanie się skomplikowanymi kwestiami, których rozwiązanie przynosi korzyści.

Osoby o konstytucji kapha mają w swoich genach samozadowolenie. Można je złagodzić, gdy jest nadmierne ale nigdy go nie wyeliminować. Samozadowolenie może się przejawiać jako silne pragnienie konsumowania i posiadania wszystkiego, co tylko można zdobyć, lub też może oznaczać brak zainteresowania własnym zdrowiem. Żywioł ziemi obecny w kapha sprawia, iż osoby o tej konstytucji uparcie trzymają się swoich nawyków. Jedyny sposób, by zrównoważyć opisane cechy, to energiczna zachęta ze strony innych lub motywowanie siebie. Na początku należy się skupić na jednej aktywności. Kiedy już osoba typu kapha poświęci się samorozwojowi (zajmie to jednak sporo czasu), siła bezwładności sprawi, iż będzie to kontynuować, choć bez zachęty z zewnątrz zainteresowanie to może ustać.

Zobacz herbatki równoważące wata, pitta i kapha w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Smaki a emocje – czy jest pomiędzy nimi związek?

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę. Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl