
Czy zdarza się, że po ciężkim dniu boli cię głowa, nie masz na nic siły i doskwiera ci złe samopoczucie? Dużo obowiązków, napięcie, stres, rozdrażnienie, niewyspanie – w tych momentach zioła w różnych formach mogą przynieść ulgę i poprawić nastrój. Proponujemy przepis na przeciwbólowy balsam z lawendy i mięty.
Jeśli cierpisz na silny ból głowy, ten balsam przyniesie ci ulgę i złagodzi ból. Przyjdzie z pomocą również wtedy, gdy czujesz bolesne napięcie mięśni: skroni, czoła, karku lub ramion.
Balsam na silny ból głowy
Zalecany do leczenia pulsującego i napięciowego ból głowy i bezsenności. Można go stosować w razie potrzeby, lecz nie częściej niż 3 razy dziennie.
Czas przygotowania balsamu to 20 minut (plus czas na zastygnięcie w lodówce). Uzyskana ilość to 1/4 szklanki balsamu.
Jakich składników użyć? 3 łyżki stołowe masła shea (rafinowanego), 1 łyżka stołowa oleju bazowego z jojoby, 15 kropli każdego z następujących olejków eterycznych: z mięty pieprzowej, rozmarynu, rumianku rzymskiego, 10 kropli lawendowego olejku eterycznego, 5 kropli olejku eterycznego z majeranku
Jak przygotować? W małym rondelku na niewielkim ogniu roztop masło shea i olej bazowy. Zdejmij z ognia, odstaw do wystygnięcia na 10-15 minut, kilka razy zamieszaj. Dodaj olejki eteryczne i ponownie zamieszaj. Przelej do pojemnika i zakręć go. Wstaw na noc do lodówki, aby preparat stwardniał. Powinien mieć konsystencję pasty lub masła.
Uwaga: kiedy masło shea się roztopi, może pozostać w stanie płynny, przez wiele godzin, zanim ponownie zgęstnieje. Ponieważ przepis zawiera przede wszystkim masło shea, preparat będzie zbyt rzadki, jeśli zostawisz go na noc w temperaturze pokojowej, przechowuj go zatem w lodówce. Rankiem wyjmij słoik z lodówki i ogrzej balsam do temperatury pokojowej, aby miał idealną, maślaną konsystencję.
Jak stosować? Wmasuj w skórę niewielką ilość balsamu, gdy boli cię głowa lub czujesz bolesne napięcie mięśni: skroni, czoła, karku lub ramion.
Zużyj go w ciągu kilku miesięcy, aby zachował świeżość i właściwości
Zapach spokoju
Aby się uspokoić przed ważnym spotkaniem lub ważną rozmową, złagodzić napięcie, niepokój, zaradzić bezsenności lub poczuć ulgę w przypadku silnego bólu głowy, skrop chusteczkę kilkoma kroplami lawendowego olejku eterycznego i wąchaj jego zapach lub przez kilka minut głęboko wdychaj jego aromat bezpośrednio z otwartej buteleczki.
Jeśli skończyła ci się lawenda, możesz użyć olejku eterycznego z rumianku lub geranium – mają podobne właściwości.
Polecamy w zielonysklep.com:
Przeczytaj także:
Olejki eteryczne - dusza roślin
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.