Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ziołolecznictwo
  • medycyna naturalna
  • ajurweda
  • produkty naturalne
medycyna naturalna
Domowe sposoby na komary

Wiele preparatów odstraszających owady zawiera dodatki chemiczne i ma nieprzyjemny, toksyczny zapach. Polecamy naturalne sposoby, dzięki którym unikniesz ukąszeń i odstraszysz komary. Ziołowy olejek sojowy na insekty możesz przygotować samodzielnie. Jak poradzić sobie z ukąszeniami? Przeczytaj.

 Przed wyjściem z domu nie spryskuj się pachnącymi kosmetykami, takimi jak woda kolońska, woda po goleniu, perfumowany dezodorant czy pachnący żel do włosów. Owady kąsające lubią te zapachy, więc przyciągniesz je do swojej skóry.

 

Jak poradzić sobie z ukąszeniami?

Ukąszenia owadów mogą wywołać irytujący, silny świąd i stan zapalny. Istnieje wiele naturalnych sposobów, które są skuteczne i przynoszą ulgę.

- bezpośrednio na ukąszone miejsce nanieść mieszaninę sody oczyszczonej i wody.  Zostaw ją na przynajmniej godzinę.

- aby przygotować kąpiel, która pomoże na swędzenie, wsyp do wanny 1/2-1 szklanki sody oczyszczonej pod bieżącą letnią wodą i zanurz się w niej na 15-20 minut.

- nalej kroplę olejku eterycznego z lawendy lub drzewa herbacianego bezpośrednio na ukąszone miejsce, dzięki czemu zmniejszysz stan zapalny i zapobiegniesz infekcji.

- przygotuj roztwór z 1 części octu jabłkowego i 3 części wody oraz przemyj nim podrażnioną skórę. Powtarzaj czynność kilkakrotnie do chwili, gdy świąd nie będzie już dokuczliwy.

- spryskaj lub przetrzyj czystym sokiem aloesowym (najlepiej schłodzonym) ukąszone miejsce. Działa kojąco na skórę i łagodzi świąd.

 

Ziołowy olejek odstraszający owady

Ten domowy kosmetyk można używać codziennie. Dodatkowa korzyść jest taka, że skóra jest miękka i odżywiona. I bardzo ładnie pachnie. Olejek jest zalecany do wszystkich rodzajów skóry z wyjątkiem tłustej. Uzyskana ilość to 1/2 szklanki olejku.

Jakich składników użyć? 1/2 szklanki sojowego oleju bazowego (ten olej ma naturalne właściwości odstraszające owady), 15 kropli każdego z następujących olejków eterycznych: z trawy cytrynowej, geranium, kocimiętki, 10 kropli olejku eterycznego z bazylii lub z eukapliptusa.

Jak przygotować? Wlej wszystkie składniki bezpośrednio do pojemnika. Energicznie potrząśnij, aby się zmieszały. Odczekaj godzinę, aby nastąpiła synergizacja.

Tego preparatu nie trzeba przechowywać w lodówce, lecz należy go zużyć w ciągu 4 miesięcy, aby zachował świeżość i właściwości odstraszające owady.

Jak stosować? Najpierw aplikuj olejek na dłonie, a następnie masuj te części ciała, które potrzebują ochrony. W sezonie, kiedy owady kąsają najbardziej, można używać tego specyfiku jako olejku do masażu, olejku do kąpieli i ogólnie olejku nawilżającego do ciała.

 

Cytrynowy spray na owady

Ten lekki środek odstraszający owady sprawia, że skóra jest świeża i czysta. Utrzymuje się na niej cytrynowy zapach. Jest zalecany do wszystkich rodzajów skóry, z wyjątkiem skóry bardzo wrażliwej. Czas przygotowania to 5-10 minut. Z podanej ilości składników przygotujesz 2 szklanki sprayu.

Jakich składników użyć? 2 szklanki wyciągu z liści oczaru wirginijskiego, 1 łyżeczka gliceryny roślinnej, 20 kropli olejku eterycznego citronelli, 20 kropli olejku eterycznego z trawy cytrynowej.

Jak przygotować? Połącz wszystkie składniki z półlitrowej szklance lub plastikowej butelce z atomizerem lub w 2 butelkach 250-mililitrowych. Energicznie potrząśnij, aby składniki się wymieszały. Mikstura może się rozwarstwiać, ale olejki eteryczne mogą wypływać na wierzch, ale nie wpływa to na właściwości produktu.

Tego preparatu nie trzeba przechowywać w lodówce, ale należy go trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu, aby zachował właściwości i świeżość.

Jak stosować? Energicznie wstrząśnij bezpośrednio przed użyciem. Aplikuj na skórę w razie potrzeby – co 15-20 minut. Stosując, kieruj się rozsądkiem – nie spryskuj preparatem oczu, nosa ani ust.

Uwaga: cytrynowy spray może zostawiać plamy na jasnym ubraniu.

 

Zobacz naturalne repelenty jak: citronella, lawendageraniumeukaliptuszielonysklep.com 

Przeczytaj także:

Zbieranie i suszenie ziół

Słoneczne kosmetyki do opalania

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles - książka wydana przez zielone wydawnictwo.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl