Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ayurveda
  • zdrowe odżywianie
  • ajurweda przepisy
  • dobre trawienie
zdrowy styl życia
Dobre trawienie – klucz do zdrowia

Dobre trawienie to klucz do zdrowia i pięknego wyglądu. Jak łączyć pokarmy, aby poprawić i ułatwić trawienie? Co jeść i w jakich porach, aby czuć się lekko? Co dodawać do potraw, aby stały się lżej strawne?

Ciężkie pokarmy, takie jak owsianka, mogą stać się lżejsze dzięki dodaniu odrobiny imbiru lub / i kardamonu. Te przyprawy pomogą strawić posiłek oraz poprawić przyswajanie składników odżywczych. Takie zabiegi, jak moczenie suchych pokarmów, na przykład fasoli, i odpowiednie gotowanie, usprawnią proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych bez wytwarzania zbyt dużej ilości gazów.

Spożywanie ciepłego jedzenia, na przykład mleka z dodatkiem cynamonu, również pozwala na lepsze trawienie i przyswajanie, co z kolei przyczynia się do zminimalizowania produkcji toksyn w organizmie.

Znaczna część warzyw cechuje się lekkością, można je więc łączyć w potrawach z większością innych pokarmów. Jeśli są ugotowane, wtedy na ogół są lekkie. Surowe warzywa są cięższe z perspektywy ajurwedyjskiej. Owoce w większości są lekko oleiste i dlatego korzystnie wpływają na trawienie, jeśli są spożywane na początku posiłku lub na godzinę przed posiłkiem. Owoce jednak najlepiej spożywać same, bez dodatków. Gotowane owoce są łatwo przyswajalne przez te osoby, których system trawienia jest słaby, jako że ciepło sprawia, że pożywienie staje się lżejsze.

W ajurwedzie unika się łączenia zbyt dużej ilości pokarmów wysokobiałkowych. W celu lepszego trawienia nie poleca się łączenia ryb czy mięsa z nabiałem lub fasolą i orzechami. Zboża uważa się za produkty węglowodanowe. Produkty pełnoziarniste można dodawać do większości potraw, gdyż są one doskonałym źródłem witaminy B i zawierają śladowe ilości minerałów.

Przejadanie się i nieregularne posiłki są najpowszechniejszą przyczyną spowalniania trawienia. Spożywanie mniejszych i prostych posiłków o stałych porach jest dobrym sposobem na polepszenie trawienia. Woda ze świeżą cytryną lub limonką to delikatny sposób na oczyszczenie i pobudzenie trawienia. Delikatna herbata z imbiru jest dobrym pomysłem na zredukowanie gazów.

Stosowanie odpowiednich kombinacji pokarmów oraz używanie określonych ziół znacznie polepszają trawienie. Mieszanka świeżo zmielonego kminu, kolendry oraz kopru jest znanym od lat sposobem na pobudzenie oraz wzmocnienie ognia trawiennego.

Wsłuchiwanie się w swoje ciało i w jego potrzeby to także dobra metoda. Jeśli zadbasz o swoją dietę i będziesz bardziej świadomie jeść, ciało odwdzięczy ci się lekkością i lepszym trawieniem.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl