Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • wata
  • pitta
  • kapha
Dobór odpowiednich ziół

Zanim wybierzemy określone zioła w celu leczenia, musimy uwzględnić nie tylko właściwości oraz działanie poszczególnych roślin, ale przede wszystkim wiedzieć, jak dane zioło oddziałuje na konkretną doszę.

Osoby typu wata cierpią z powodu braku elastyczności, suchości i sztywności mięśni i stawów oraz zazwyczaj chorują na artretyzm. Na osoby tej konstytucji korzystnie działają zioła poprawiające elastyczność, jak również regularne poddawanie się masażowi olejkiem sezamowym i jego leczniczymi odmianami.

Osoby wata często narzekają na brak energii. Dla nich korzystne są zioła tonizujące, które dodają im energii, a zwłaszcza ashwagandha. (zobacz – suplement diety ashwagandha)

Osoby wata miewają problemy z zaparciami, zatem mogą stosować łagodne środki przeczyszczające, takie jak triphala. Ponieważ łatwo tracą równowagę, dobrze wpływają na nie wszelkiego rodzaju rośliny tonizujące, zwłaszcza te, które działają uspokajająco, a zwłaszcza zioła wyciszające, takie jak jatamansi. Zioła należy przyjmować z ciepłym mlekiem lub surowym miodem.

Osoby typu pitta zwykle odczuwają wewnętrzny żar i mają we krwi toksyny, które należy usunąć z ciała, aby nastąpiło wyleczenie. Korzystnie działają na nie zioła wychładzające i oczyszczające, takie jak żel z aloesu, berberys, jak również zioła i inne produkty w kolorze zielonym.

Osoby pitta muszą dbać o to, aby umysł i emocje były zrównoważone oraz powinny unikać emocji, takich jak gniew, które rozgrzewają umysł. Do tego celu najlepiej nadają się zioła uspokajające typu wychładzającego, na przykład shatavari, brahmi, jatamansi. Zioła należy przyjmować z mlekiem lub żelem aloesowym. (zobacz – herbata PITTA)

Osoby typu kapha mają skłonności do stagnacji, dlatego odnoszą najwięcej korzyści ze stosowania ziół poprawiających krążenie, zwłaszcza mirry i kurkumy, które pomagają na częste dolegliwości typu kapha, takie jak choroby serca, cukrzyca, astma i otyłość. Najlepsze zioła tonizujące to te, które nie są zbyt ciężkie. Korzystne mogą być także: ashwagandha lub żeń-szeń, zwłaszcza w przypadku braku energii.  (zobacz – herbata KAPHA)

Na osoby kapha korzystnie działają zioła pobudzające umysł i zmysły, dlatego zaleca się im spożywanie różnych pikantnych ziół, zwłaszcza tataraku, imbiru i długiego pieprzu. Najlepiej jeśli przyjmują zioła z ciepłą wodą lub miodem (mającym ponad sześć miesięcy).

 

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl