Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zalecenia
  • deszcz
  • wilgoć
Deszcz, wilgoć, a stan zdrowia

Pora roku i otoczenie wpływają na nasze zdrowie w takim samym stopniu jak nawyki żywieniowe. Stan dosz w ciele zmienia się w zależności od pory roku. Określona dosza zaostrza się w pewnym czasie, podczas gdy inna jest wówczas słabsza, i na odwrót.

 

Zmiany pór roku są silnie związane ze stanem zdrowia. Ze względu na gromadzenie się, nasilanie i łagodzenie dosz w wyniku zmian pór roku ajurweda zaleca odmienne pokarmy i sposoby postępowania w różnych okresach.

Mędrcy ajurwedyjscy zaobserwowali, że w czasie pory deszczowej lub silnych opadów wszystkie dosza ulegają zaburzeniu. Chłód deszczu zakłóca wata i kapha, a kwasowość wody deszczowej – pitta i kapha. Takie spojrzenie na deszcze jak źródło kwasowości jest znane od dawna, zanim jeszcze pojawiły się „kwaśne deszcze” epoki przemysłowej. Zastanawia fakt, jak niebezpieczne są skutki tego zjawiska w rejonach silnie zanieczyszczonych. Nawet jeśli w naszej okolicy nie występują zanieczyszczenia przemysłowe, potrzebujemy sporo czasu, by nauczyć się, jak sobie radzić z deszczami jesieni. Na pewno trzeba zadbać zarówno o wata, jak i pitta.

W porze wilgotnej, powinniśmy spożywać więcej pokarmów i ziół o działaniu wysuszającym oraz stosownie do tego przestrzegać właściwych zasad stylu życia, przykładowo przyjmować suche pokarmy i pikantne zioła oraz korzystać z sauny.

Godną polecenia substancją słodzącą jest w tym czasie miód. Rozgrzewa i wysusza, co pomaga przezwyciężyć element wilgotności bez zbytniego zaburzenia wata. Klasyczny kubek herbaty z miodem w czasie deszczowych dni jest uzasadniony. Poleca się także ziarna, wzmacniają one trawienie. Najlepsze będą: jęczmień, pszenica i ryż, a także odżywcze zupy warzywne.

Zobacz przyprawy zielonysklep.com

Przeczytaj także: Przeziębienia – co na to ajurweda?

Opracowanie na podstawie:

Nauka o ajurwedzie w praktyce. Kompendium zasad zdrowego życia, Acharya Balkrishna

Ajurweda medycyną natury. David Frawley, Subhash Ranade

zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl