
Polecamy przepis na klasyczne danie kuchni ajurwedyjskiej - dal z fasolki mung. Z dodatkiem warzyw, z mnóstwem ziół i przypraw - danie delikatnie oczyszcza organizm z toksyn, nie obciążając układu pokarmowego. To doskonała potrawa jednogarnkowa, którą można serwować kilka razy w tygodniu.
Czas przygotowania: od 30 minut do 1 godziny
Składniki:
2–3 szklanki wykiełkowanej fasolki mung
2–3 szklanki pokrojonych warzyw (brokułów, marchewki, zieleniny, kiełków, fasolki szparagowej lub szparagów – wszystko to dobrze się komponuje)
1,5 łyżki ghee lub oleju z oliwek
2,5–5 cm czosnku lub korzenia świeżego imbiru, obranego ze skórki i dobrze pokrojonego
1–3 zgniecionych goździków (jeśli poziom pitta jest wysoki, pomiń ten składnik)
1/2–1 łyżeczki nasion kminu
1 łyżeczka nasion kolendry
1/2–1 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
2 do 3 liści laurowych
1/8 łyżeczki nasion kopru włoskiego, asafetydy, cynamonu i kardamonu
1/2 szklanki świeżej, posiekanej kolendry
Przygotowanie:
W szybkowarze przez około 2 minuty gotuj wykiełkowaną fasolkę mung, zanim para zacznie wydobywać się przez gwizdek; możesz też ugotować fasolkę do miękkości w przykrytym garnku. Użyj blendera i zmiksuj całość na puree. Odstaw.
W garnku na zupę rozgrzej ghee lub olej. Dodaj przyprawy i mieszaj, aż uwolni się ich zapach. Dodaj do przypraw pokrojone warzywa i mieszaj jak wyżej. Po kolejnych 2 minutach dodaj 4–6 szklanek wody. Dobrze wymieszaj. Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz płomień i gotuj jarzyny na wolnym ogniu aż do miękkości. Dodaj puree z fasolki mung do zupy w garnku. Wymieszaj.
Doprowadź do wrzenia jeszcze raz. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez następne 5 minut. Możesz dolać więcej wody, jeśli chcesz uzyskać rzadszą zupę. Dodaj około 1/2 łyżeczki soli do smaku. Przystrój wiórkami kokosowymi oraz sporą ilością świeżej kolendry.
Przepis został opracowany, by redukować toksyny oraz umożliwić odpoczynek przewodowi pokarmowemu w czasie choroby, rekonwalescencji i terapii odmładzającej.
Fasolka mung z natury jest schładzająca, ale w tym przepisie działa rozgrzewająco przez dodanie imbiru i innych rozgrzewających przypraw. Ilość przypraw oraz rodzaj warzyw wykorzystywanych w potrawie można dostosować do upodobań danej osoby.
Przeczytaj także:
Burgery wegetariańskie z fasolki
Warzywa strączkowe w diecie wegetariańskiej
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjska książka kucharska. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.