Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • alergia
  • mleko
  • sojowe
  • kozie
Czym zastąpić mleko krowie

Masz alergie na mleko krowie? Cierpisz na wzdęcia lub zaparcia po spożyciu mleka lub jogurtu? Nie możesz jeść lodów z powodu nietolerancji laktozy? Proponujemy mleko kozie oraz roślinne mleko sojowe.

Mleko sojowe

Mleko sojowe może być dobrą alternatywą, jeśli twój organizm reaguje wrażliwie na mleko krowie. Mleko sojowe mniej zaburza kapha niż mleko krowie, jeśli oczywiście zostanie właściwie przygotowane. Należy do pożywienia o bogatej ilości białka, zatem pomaga w odbudowywaniu organizmu, a nie w jego oczyszczaniu.

Mleka sojowego najlepiej używać w terapiach wzmacniających i podtrzymujących ciało w dobrej kondycji. Zalecane jest w przypadku dużego osłabienia i w procesie regeneracji i rekonwalescencji. Mleko sojowe można rozgrzewać cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową lub imbirem i czarnym pieprzem.

Niektóre osoby wata niezbyt dobrze tolerują mleko sojowe, z uwagi na to, że jest ciężkostrawne. Suszone, zmielone mleko sojowe i białko mleka sojowego w proszku są o wiele trudniejsze do strawienia niż płynne mleko. Ponieważ mają one właściwości: zimne, ciężkie i suche, mogą powodować dyskomfort w pracy jelit. Dlatego tak ważne jest równoważenie tych cech odpowiednimi przyprawami.

Mleko kozie

Jeśli nie przepadasz za mlekiem roślinnym, ciekawym rozwiązaniem może być mleko kozie. W smaku jest bardziej cierpkie niż mleko krowie. Nie powoduje ono jednak tworzenia takich ilości śluzu. Często jest lepiej przyswajane przez osoby wrażliwe na mleko krowie, gdyż zawiera niewielkie ilości laktozy.

Ma bardzo silne właściwości lecznicze, jest skuteczne zwłaszcza przy łagodzeniu i leczeniu wrzodów żołądka. Zazwyczaj osoby pitta dobrze tolerują kozie mleko, z korzyścią mogą go też używać w małych ilościach osoby kapha, na wata oddziałuje w różny sposób. W czasach starożytnych w Indiach mleko kozie zalecano matkom karmiącym w celu poprawienia laktacji. Uważano je również za skuteczny specyfik na zbyt obfite krwawienia (z powodu jego właściwości ściągających).

Mleko kozie ma działanie odmładzające. Jest korzystne dla skóry, zawiera dużo witamin z grupy B, kwas foliowy, cenne kwasy tłuszczowe omega 6 oraz sporą ilość potasu. 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl