Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • książki ajurwedyjskie
  • joga
  • medytacja
ajurweda i umysł
Czym jest psychoterapia ajurwedyjska

Czym jest komunikowanie się według ajurwedy? Jakie są cztery główne filary psychoterapii ajurwedyjskiej? Jak ajurweda może oddziaływać na umysł, ciało i zmysły? Dlaczego tak ważny jest charakter edukacyjny psychologii ajurwedyjskiej? Sprawdź.

Komunikowanie się to fundament tego, kim jesteśmy i kim pragniemy się stać. Nie żyjemy w odosobnieniu, nie możemy również oddzielić się od matrycy kulturowej, która nas utrzymuje przy życiu. Umysł jest przede wszystkim narzędziem komunikacji, nie tylko zewnętrznej – służącej wchodzeniu w relacje z innymi ludźmi, lecz także wewnętrznej – służącej łączeniu się z duchowymi siłami wszechświata.

Podczas psychoterapii ajurwedyjskiej terapeuta powinien zbadać przyczyny zaburzeń psychicznych oraz określić, jak je usunąć. Abyśmy jednak chcieli się zmienić, musimy naprawdę zrozumieć szkodliwość lub ograniczenie swojego zachowania. Psychoterapia powinna być procesem nauki, podczas którego pacjent zgłębia różne aspekty swojej natury oraz sposoby ich modyfikowania, aby osiągnąć optymalne samopoczucie.

Psychoterapia ajurwedyjska stanowi tło ajurwedyjskich metod leczenia umysłu. Poradnictwo ajurwedyjskie zajmuje się czterema głównymi dziedzinami, są to:

Czynniki fizyczne – dieta, zioła i ćwiczenia.

Czynniki psychologiczne – wrażenia, emocje, myśli.

Czynniki społeczne – praca, wypoczynek, związki.

Czynniki duchowe – joga i medytacja.

Zaburzenia fizyczne i psychiczne wzajemnie się nasilają, a dieta i ćwiczenia odzwierciedlają stan naszego umysłu i jego zmienność. Do zaburzeń umysłowych zaliczamy także problemy społeczne i osobiste. Czynniki duchowe to ostateczne źródło cierpienia.

Psychologia ajurwedyjska zajmuje się zatem czterema poziomami leczenia, są to:

Dosze – równoważenie wata, pitta i kapha.

Esencje życiowe – wzmacnianie prany.

Wrażenia – harmonizowanie umysłu i zmysłów.

Świadomość – dążenie do jej prawidłowego funkcjonowania.

Po pierwsze ajurweda zaleca, by najpierw zrównoważyć dosze za pomocą stosownych metod fizycznych, w postaci diety, ziół i ćwiczeń.

Po drugie, ajurweda dąży do wzmocnienia naszej energii witalnej za pomocą prana jamy i różnych technik oddechowych.

Po trzecie, ajurweda oddziałuje na umysł i zmysły za pomocą różnych terapii sensorycznych, abyśmy we właściwy sposób przyswajali wrażenia. Może to być terapia wspomagająca, oparta na zapachach i kolorach.

Po czwarte, ajurweda dąży do wzmocnienia sattwy w naszej świadomości poprzez życie według zasad duchowych, medytacji czy jogi.

Psychoterapia ajurwedyjska jest bardzo praktyczna i obejmuje rozmaite zalecenia służące zmianie sposobu życia. Psychoterapia ta ma z natury charakter edukacyjny. Terapeuta pomaga pacjentowi przekonać się, w jaki sposób funkcjonuje umysł i ciało, żeby można było używać ich właściwie. Pacjent jest uczniem, a terapia to proces nauki.

 

Zobacz butelka miedziana OM w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Inteligencja - intelekt i świadomość 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl