Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty naturalne
  • masaż ajurwedyjski
  • olejki eteryczne
  • aromaterapia
aromaterapia
Czy zapach może być afrodyzjakiem?

Jakie zapachy łagodzą poszczególne dosze? Jakie esencje zapachowe poprawiają nastrój i pobudzają czakrę serca? Jakie olejki mają energię rozgrzewającą i pobudzają umysł? Na jakie miejsca na skórze najlepiej nanieść olejek? Co ajurweda mówi o aromaterapii? Sprawdź.

Olejki aromatyczne dzielą się zasadniczo na dwa podstawowe rodzaje: zapachy kwiatowe oraz olejki ostre. Zapachy kwiatowe, takie jak róża lub jaśmin, zwykle mają słodki smak i wychładzającą energię. Niektóre są gorzko-słodkie, na przykład jaśmin lub chryzantema. Zwykle esencje kwiatowe łagodzą pitta i wata, a nasilają doszę kapha. Poprawiają nastrój, uspokajają, cieszą serce oraz pobudzają czakrę serca. Zwiększają ilość odżas – rezerwy energetycznej w ciele i umyśle, choć robią to łagodnie. Wiele z nich, na przykład jaśmin i gardenia, wzmacniają układ odpornościowy, a ze względu na swoje działanie oczyszczające mają właściwości antybiotyczne. Kwiaty stanowią ważną część terapii łagodzącej doszę pitta, ponieważ łagodzą rozpalone emocje, takie jak drażliwość i gniew, oraz oczyszczają głowę z żaru i ognia.

Olejki ostre, takie jak cynamonowy albo piżmowy, zwykle mają ostry smak i rozgrzewającą energię. Łagodzą doszę kapha i wata, ale zaostrzają doszę pitta. Oczyszczają głowę, zatoki i płuca, pobudzają umysł i zmysły, poprawiają jasność i siłę percepcji. Regulują funkcjonowanie nerwów, a niektóre z nich, na przykład kamfora czy mięta, działają przeciwbólowo. Pomagają otworzyć trzecie oko, pobudzają układ krążenia i trawienny oraz oczyszczają kanały. Takie aromaty to ważna część terapii łagodzącej doszę kapha.

Aromaty, które są tylko ostre, jak kamfora albo szałwia, działają najskuteczniej u osób kapha. Te, które są zarówno ostre, jak i słodkie, na przykład cynamon i kardamon, SA lepsze dla wata. Istnieją również gorzkie i pikantne olejki są to na przykład piołun i wetyweria. Nadają się dla osób o konstytucji pitta i często mają właściwości silnie wychładzające.

Ponieważ wonne olejki są lekkie i mają silny zapach, w nadmiarze mogą zaostrzać doszę wata, a także wywołać zawroty głowy, nadwrażliwość i poczucie braku ugruntowania. Zazwyczaj są dobre dla doszy wata tylko we właściwych dawkach – to znaczy niezbyt dużych.

Olejki eteryczne stosuje się zewnętrznie, nanosząc je na określone miejsca w skórze. Większość takich miejsc znajduje się na głowie, na przykład trzecie oko, czubek głowy (tam gdzie mieści się czakra korony), skronie (w przypadku bólu głowy).

Można także nanieść kroplę olejku na wierzch dłoni lub nadgarstek i co jakiś czas je wąchać. Wykorzystuje się nierozcieńczony olejek lub rozcieńczony w alkoholu, wodzie albo ciężkim oleju takim jak kokosowy lub sezamowy. Można też zmieszać sproszkowane zioła z wodą i stosować jak pastę – tak robimy z pastą z drewna sandałowego nanoszoną na trzecie oko lub pastą imbirową, którą nakładamy na skronie.

Inne ważne punkty to serce, a w szczególności środek klatki piersiowej lub po drugiej stronie – środek pleców, okolice klatki piersiowej (w przypadku chorób płuc), splot słoneczny (w przypadku chorób układu trawiennego lub jeśli chcemy wzmocnić siłę woli), pępek oraz punkt czakry seksualnej poniżej pępka (w przypadku impotencji). Możliwe, że nie będziemy wyczuwać zapachu w tych miejscach, ale olejek wpłynie na różne organy, układy lub czakry dzięki temu, że będzie przenikać głębiej.

Ajurweda uznaje istnienie wielu wrażliwych punktów (marm) przede wszystkim w tych miejscach na ciele, które można leczyć z zastosowaniem aromaterapii.

 

Zobacz biała szałwia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Masaż na dobry nastrój 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl