Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta bezglutenowa
  • dania wegańskie
  • kuchnia ajurwedyjska
  • zdrowa dieta
kasze i mąki
Czy z tej mąki będzie chleb?

Jak powstaje mąka? Jaka mąka jest najbardziej wartościowa? Z jakich zbóż można robić chleb i kasze? Która mąka ma najwięcej błonnika? O czym należy pamiętać, jeśli spożywamy otręby? Dlaczego warto sięgać po produkty z pełnego przemiału? Przeczytaj.

Typ mąki wyznacza ilość zawartych w niej składników mineralnych, a im niższy typ, tym tych składników jest mniej. Np. najmniej wartościowych składników mają mąka chlebowa typ 750 i mąka tortowa typ 450. Najwyższy typ to mąka graham 1850 lub razowa 2000, zatem jeśli kupujesz pieczywo, to powinno być wytworzone z tych najbardziej wartościowych typów mąki, a nie pustych kalorycznie zwykłych białych mąk.

Mąki, kasze i otręby wyrabia się z różnych ziaren zbóż: pszenicy, pszenicy orkisz, żyta, gryki, owsa, ryżu, kukurydzy, prosa czy jęczmienia, a każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe. Istnieją również mąki z tzw. pseudozbóż, amarantusa i quinoi, bardzo zdrowe i wartościowe, które również nadają się do robienia chleba, makaronów czy naleśników.

Otręby stały się bardzo popularne dzięki dużej zawartości błonnika. Zaleca się je osobom dbającym o linię, a także osobom z zaparciami, zaburzeniem pracy jelit, z cukrzycą lub miażdżycą. Spożycie dużej ilości błonnika dziennie gwarantuje silne przeczyszczenie organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, by wypijać też odpowiednią ilość wody.

Na rynku znajduje się jeszcze jeden rodzaj mąk –to mąki wytwarzane z orzechów: kokosowe, słonecznikowe, sezamowe, z pestek dyni, migdałowe. Takie mąki powinny pochodzić z odtłuszczonych ziaren. To bardzo ważne, bowiem oleje roślinne w nich zawarte bardzo szybko się utleniają i mąka z całych ziaren szybko zepsułaby się (poprzez jełczenie tłuszczu).

Dosza wata bardzo dobrze z reguły czuje się po amarantusie, pszenicy, owsie (o ile nie ma na nią nietolerancji). Dosza pitta może jeść jęczmień, owies, quinoa, ryż basmati, orkisz. Dosze kaphę najlepiej karmić jęczmieniem, amarantusem, prosem, żytem i quinoa.

 

Dlaczego warto spożywać produkty z pełnego przemiału?

Zapobiegają zaparciom – błonnik po wchłonięciu wody powiększa objętość, co z kolei pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wydalanie kału.

Produkty zbożowe regulują pracę jelit, pobudzając ich perystaltykę.

Utrzymują optymalny poziom glukozy we krwi, pomagają w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru.

Wiążą niektóre substancje szkodliwe, toksyny, i pomagają wyeliminować je z organizmu.

Przy ich trawieniu wydziela się duża ilość soków trawiennych.

Dostarczają bardzo dużo witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju,  m.in. z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie. Są głównym źródłem tiaminy (b1) uczestniczącej w dostawach energii do mózgu, mającej wpływ na stan umysłu i system nerwowy człowieka.

Są doskonałym źródłem energii. Cukry w nich zawarte rozkładają się długo, a zatem dają pozytywną energię na długi czas.

 

Zobacz zdrowa żywność w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Mąki bez glutenu

Zboża w diecie wegetariańskiej 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz - książka wydana przez zielone wydawnictwo.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl