Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zdrowy styl życia
  • medytacja
  • joga
terapia kolorami
Czy kolory mogą leczyć?

Według ajurwedy kolory są jak przyprawy - mogą poprawić smak naszego życia. Jednak nieodpowiednio dobrane mogą sprawić, że nie będziemy czuli się komfortowo. Jak dobrać kolory odpowiednio do swojej osobowości? Czy kolory mogą działać leczniczo? Sprawdź.

 

Dosza wata

Dla doszy wata najbardziej wskazane są kolory ciepłe, wilgotne, miękkie i uspokajające, o cechach przeciwnych do natury tej doszy, która jest zimna, sucha, lekka i nadpobudliwa. Są to połączenia takich kolorów, jak złoty, czerwony, pomarańczowy i żółty z wilgotnymi i spokojnymi kolorami, takimi jak biały lub jasne odcienie zieleni i błękitu.

Jaskrawe kolory, takie jak ostra żółć, czerwień lub fiolet, zaostrzają wrażliwą doszę wata. Zbyt silne kontrasty, na przykład czerwień z zielenią lub czernią, nadmiernie pobudzają wata. Z kolei zbyt wiele ciemnych kolorów, takich jak szary, czarny lub brązowy, pozbawia wata energii, choć w pewnych okolicznościach może im pomóc w odzyskaniu poczucia ugruntowania. Kolor opalizujący lub kolory tęczy, jeśli nie są zbyt jaskrawe, silnie równoważą wata. Kształty i faktury wskazane dla typu wata powinny być okrągłe, miękkie, harmonijne, niezbyt szorstkie.

Zasadniczo osoby o konstytucji wata powinny żyć w otoczeniu wielu kolorów.

 

Dosza pitta

Dla osób typu pitta najbardziej wskazane są kolory wychładzające, łagodne i uspokajające, neutralizujące gorąco, lekkość i agresję tej doszy. Są to przede wszystkim biel, zieleń, błękit. Osoby o konstytucji pitta powinny unikać kolorów rozgrzewających, ostrych i pobudzających, takich jak czerwień, pomarańcz czy żółć.

Bardzo jaskrawe kolory, czyli tak zwane odcienie neonowe, zwykle zaburzają tę doszę. Dla pitta najlepsze są łagodne, pastelowe odcienie lub barwy neutralne, na przykład szarości bądź biel. Osoby pitta najlepiej się czują w miejscach, w których nie otacza ich nadmiar kolorów. Na przykład wskazana jest dla nich medytacja z koncentracją na ciemnym, nocnym, rozgwieżdżonym niebie. Mimo to powinny unikać głębokiej czerni, chociaż szarość jest dopuszczalna.

Osoby pitta powinny unikać kolorów przedstawionych w kształtach kanciastych, ostrych oraz o ostrych kątach. Potrzebują okrągłych, miękkich kształtów.

 

Dosza kapha

Dla osób typu kapha najlepsze są kolory ciepłe, suche i pobudzające, o cechach przeciwnych do zimnej, wilgotnej, ciężkiej i biernej doszy. Osoby tego typu najlepiej czują się w otoczeniu jasnych odcieni i silnie skontrastowanych barw. Najbardziej wskazane są dla nich kolory ciepłe, takie jak pomarańcz, żółć, złoto, czerwień.

Powinny unikać nadmiaru bieli oraz chłodnych odcieni bieli o zabarwieniu zielonkawym lub niebieskim, ale mogą używać zielonego i niebieskiego w jasnych lub świetlistych odcieniach.

Bogate odcienie, podobnie jak niektóre sycące pokarmy, zaburzają kapha. Kolory dla takich osób powinny być jasne, przejrzyste, nie zaś głębokie  lub ciemne. Muszą unikać kolorów słodkich, takich jak róż albo łagodny błękit. Dla osób kapha wskazane są kształty trójkątne i piramidalne, niewskazane zaś okrągłe i kwadratowe. Osoby te lubią wielobarwność.

 

Zobacz biała szałwia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Kilka słów o aromaterapii 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl