Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • zdrowy styl życia
  • produkty naturalne
ajurweda Kraków
Czosnek – naturalnie dla zdrowia

Czosnek jest znanym, domowym lekarstwem na przeziębienia i kaszel. Jest doskonały na otyłość, artretyzm i wysoki poziom cholesterolu. Wzmacnia serce i płuca, działa odmładzająco i przeciwbólowo. Jakie skarby kryje czosnek? Sprawdź.

Czosnek ma działanie rozgrzewające. Łagodzi doszę wata i kapha, ale zaostrza pitta. Wzmacnia serce, płuca i mięśnie, zapobiega wzdęciom i dusznościom. Można go stosować jako środek przeciwbólowy oraz afrodyzjak.

Czosnek jest skutecznym środkiem odmładzającym. Korzystnie oddziałuje na kości i tkanki nerwowe.

Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn oraz leczy gorączkę przewlekłą i okresową. Usuwa toksyny i nadmiar śluzu z układu limfatycznego. Jednak jego właściwości rozgrzewające mogą podrażnić krew i wywołać lub nasilić krwawienia.

Czosnek zwiększa ilość nasienia, lecz działa także drażniąco na narządy rozrodcze.

Korzystnie działa na układy: trawienny, oddechowy, nerwowy, rozrodczy, krążenia. Jest pomocny przy następujących dolegliwościach: przeziębienia, kaszel, astma, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, choroby skóry, infekcje pasożytnicze, obrzęki, reumatyzm.

 

Przepisy na lecznicze mikstury z dodatkiem czosnku:

W przypadku chronicznej niestrawności przed obiadem i kolacją zażywaj mieszankę z 1/4 łyżeczki sproszkowanego czosnku i szczypty soli kamiennej. Ewentualnie wypróbuj ząbek czosnku posiekany z 1/4 łyżeczki sproszkowanego kminu, szczyptą soli kamiennej oraz 1 łyżeczką soku z limonki. Stosuj przed posiłkiem.

Czosnek jest doskonały na otyłość, artretyzm, wysoki poziom cholesterolu i przewlekły kaszel. Stosuj 1 drobno posiekany ząbek czosnku z dodatkiem 1/2 łyżeczki utartego imbiru i 1/2 soku z limonki przed każdym posiłkiem.

W razie bólu ucha zastosuj olej czosnkowy, który można przyrządzić, podgrzewając 1 łyżeczkę oleju sezamowego z ćwiartką ząbka czosnku. Można to zrobić za pomocą metalowej łyżki z długim trzonkiem. Odcedź olej, ostudź do temperatury ciała i wpuść 3 krople do ucha przed położeniem się do snu.

Na powiększenie lub ból śledziony zmieszaj po 1/2 łyżeczki sproszkowanego czosnku z 1/4 łyżeczki pieprzu pippali. Stosuj z ciepłą wodą na noc. Możesz także wypróbować 1 posiekany ząbek czosnku ze szczyptą pippali, 2 szczyptami haritaki i 1 łyżką soku aloesowego. Przyjmuj 2−3 razy dziennie.

Na chroniczny kaszel sporządź miksturę z 4 części sproszkowanego czosnku i 1 części trikatu oraz takiej ilości miodu, aby zmieszać wszystko razem. Stosuj 2 razy dziennie.

W razie ostrych bólów brzucha zastosuj 10 kropli olejku czosnkowego z 1 łyżeczki ghee.

 

Przepis na mleko czosnkowe:

Zmieszaj 1 szklankę mleka, 1/4 szklanki wody i 1 posiekany ząbek czosnku. Gotuj na małym ogniu do chwili, gdy zostanie 1 szklanka płynu. Pij przed snem.

Napój ten wywołuje głęboki sen, a ponadto leczy artretyzm. Ma też właściwości afrodyzjaku.

 

 

Wypróbuj czosnek mielony – zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Z domowej apteczki - czosnek i dziewanna

Jak zwalczyć pasożyty i infekcje grzybicze

Garam masala - przyprawa indyjskiej kuchni

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl