Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • czakry
  • dieta
  • relacje
  • emocje
Czakry i zmiana diety - część 2

W pierwszej części artykułu pisaliśmy o tym, jak czakra pierwsza, druga i trzecia wpływają na nasz sposób odżywiania. Jak można wzmocnić działanie czakr, aby stały się naszymi sprzymierzeńcami? Jak zrównoważyć swoją energię?

Na poziomie czwartej czakry pojawiają się paradoksy. W tym momencie uczymy się, jak równoważyć przeciwstawne energie: kobiecą i męską; to, co lekkie i ciężkie, ciemne i jasne, ciepłe i zimne.

Zaczynamy panować nad swoimi namiętnościami, wyrażamy je w bezpieczniejszy i zdrowszy sposób. Otwieramy nasze serca na siebie i innych. W dzieleniu się z innymi jedzeniem czy w obdarowywaniu tkwi radość. Jeśli popadamy w skrajność, to pojawi się nierównowaga. Może się to przejawić w ten sposób, że zaczynamy jeść, bo nie umiemy wyrazić miłości.

Czakra piąta zwykle ściśle wiąże się z drugą czakrą, ponieważ na jej poziomie wyrażamy prawdę o naszym doświadczeniu. Osoby borykające się z problemem bulimii często odzyskują równowagę dzięki pracy nad drugą lub piątą czakrą. Zazwyczaj mają do zakomunikowania światu coś bardzo ważnego, coś, co do tej pory było ignorowane lub odrzucane.

Piąta czakra sprawia, że jesteśmy bardziej zainteresowani symbolicznym znaczeniem jedzenia niż jego właściwą wartością odżywczą. Piąta czakra zakłada praktyczne działanie mające na celu pomoc innym oraz zdolność przyjmowania tego, co inni tam oferują. Jeśli często odmawiasz przyjęcia pomocy, spróbuj poeksperymentować i przyjąć ją, będąc świadomym swoich uczuć.

Na poziomie szóstej czakry dochodzi do głosu nasza intuicja. Intuicja jest najlepszym źródłem wspierającym nas w dokonywaniu trafnych wyborów, które najczęściej przyczyniają się do naszej zmiany. By zaufać swojej intuicji, musimy najpierw zaufać samemu sobie. Ten wewnętrzny głos może dotyczyć sposobu odżywiania, który radykalnie różni się od tego, co uważamy za normę.

Warto wiedzieć, że z perspektywy siódmej czakry akceptacja oraz działanie w zgodzie z naszym celem życiowym ma praktyczny wpływ na nasz szeroko pojęty sposób odżywiania się. Uświadomienie sobie swojego indywidualnego celu życiowego może stać się ważnym źródłem motywacji. Dzięki temu „weźmiemy się w garść”, pozwolimy naszemu ciału stać się silnym, by zrealizować życiowe zamiary.

Dobrze jest znać swój życiowy cel. Jeśli wiesz, po co jesteś na tym świecie, to masz więcej szans na to, że w końcu osiągniesz swój cel. Jednocześnie już sama świadomość niewiedzy w tej kwestii jest bardzo pożyteczna - możesz zacząć rozważać, w jakim momencie swojego życia jesteś.

Wówczas zataczamy koło, wracając do pierwszej czakry, gdyż bez siły życiowej w niej zawartej trudno będzie osiągnąć cele życiowe.

Już za tydzień – w jaki sposób czakry mogą pomóc nam zmienić swój styl odżywiania się.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl