Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • czakry
  • dieta
  • relacje
  • emocje
Czakry i zmiana diety – część 1

Każdy rodzi się z potencjałem siedmiu czakr. Ich energie przejawiają się w zachowaniu, myślach, słowach i działaniach. To, co dzieje się na płaszczyźnie fizycznej, emocjonalnej, mentalnej czy duchowej, wpływa na nasze życie.

Pierwsza czakra

Stanowi centrum energii ukierunkowanej na podtrzymanie życia i funkcjonowanie fizyczne. Jeśli ktoś zdecyduje się na post, uznając, że jest to znakomita metoda terapeutyczna, ale nie zakomunikuje tego ciału, to istnieje duża szansa, że organizm zaprotestuje. Odpowiedzią płynącą z nieświadomego ciała będzie zmęczenie, osłabienie, lęk i panika.

Warto nawiązać kontakt z własnym ciałem, kładąc np. rękę na brzuchu, biorąc ciepłą kąpiel lub głęboko oddychając. Zbyt często ignorujemy lub lekceważymy sygnały, które wysyła nam ciało. Warto skupić się na nawiązaniu lepszej, bardziej przyjaznej relacji między ciałem a umysłem.

Pierwsza czakra jest wzmocniona zwłaszcza w czasie ciąży, ponieważ wtedy kobieta jest odpowiedzialna za utrzymywanie życia dwóch osób. Z tego powodu kobiety często zmieniają podczas ciąży swe nawyki żywieniowe.

Druga czakra

Energia drugiej czakry skupia się na nauce i poznawaniu świata przez doświadczenia i doznania zmysłowe. Często niezaspokojone pragnienia i potrzeby są rekompensowane za pomocą jedzenia. Kiedy próbujemy zastąpić potrzebę bliskości jedzeniem, wówczas sami się oszukujemy.

Jedzenie jest swoistym lustrem, w którym możemy dostrzec, które części naszego organizmu potrzebują leczenia. Praktycznym sposobem „zaprzyjaźnienia się” z tym obszarem jest po prostu zwracanie uwagi na to, czego łaknie nasze ciało. Jedz bardziej świadomie – pamiętaj, że pokarm odżywia zarówno twoje ciało, jak i emocje.

Trzecia czakra

Na poziomie trzeciej czakry rodzą się kwestie związane z relacjami, władzą oraz poczuciem przynależności. Nasze wybory żywieniowe mogą pozostawać pod silnym wpływem zwyczajów naszych rodzin i przyjaciół. Dlatego warto zaufać własnej mądrości i wewnętrznej sile. Często obawiamy się otwarcie przyznać, ile tak naprawdę znaczymy, i ukrywamy to, kierując naszą energię na przejadanie się lub głodzenie. Takie postępowanie wydaje się bezpieczniejsze i prostsze.

Utrzymanie naturalnej wagi ciała wymaga silnej woli. Praca nad trzecią czakrą oznacza zwiększenie umiejętności podejmowania decyzji. Co teraz wybieram i jak mam zamiar to osiągnąć? Jeśli nie weźmiemy za siebie odpowiedzialności i przekażemy ją komuś innemu, to sfera ta będzie się wciąż domagać uwagi. Ciało ma swoje sposoby, by nam to zakomunikować – zazwyczaj przez problemy z jedzeniem, złe trawienie, zaburzenie poziomu cukru we krwi. Kiedy zaczynamy sobie ufać, bardziej słuchać naszego ciała, wówczas zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co chcemy naprawdę robić w życiu, ma znaczenie. Takie uświadomienie to początek procesu zdrowienia.

Już za tydzień, w drugiej części artykułu – jak pozostałe czakry wpływają na nasz sposób odżywiania?

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl