
Czy wiesz, że w ajurwedzie cytrynom przypisuje się ogromną wartość leczniczą? Poprawiają trawienie, dobrze działają na wzdęcia, są wskazane przy niestrawnościach. Łatwo z nich przyrządzić lecznicze domowe mikstury.
Cytryny
To kwaśne i rozgrzewające owoce. Poprawiają trawienie, działają przeczyszczająco oraz pobudzają produkcję śliny i soków trawiennych w żołądku. Wyciszają wata, odtruwają pitta, jeśli jest w równowadze, ale mogą nasilić zaostrzone dosze pitta i kapha.
W przypadku mdłości, wymiotów i/lub niestrawności zmieszaj 1 część soku z cytryny i 1 część miodu. Zanurz palec wskazujący w tej mieszance i powoli oblizuj.
Na niestrawność i wzdęcia pomoże 1 szklanka zimnej wody z dodatkiem 1 łyżeczki soku z cytryny i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Wymieszaj i wypij szybko, ponieważ soda wytwarza dwutlenek węgla, który jest skuteczny w przypadku wymienionych dolegliwości.
Na poranne mdłości u ciężarnych lub nudności u dzieci należy co 15 minut wypijać łyk mieszanki sporządzonej z 1 szklanki wody kokosowej i 1 łyżeczki soku cytrynowego, to bowiem uspokaja żołądek.
Na kamienie nerkowe i piasek w moczu bardzo pomaga mieszanka sporządzona z 1 szklanki wody, 1 łyżeczki soku cytrynowego i 1 łyżeczki soku z kolendry. Pij 2−3 razy dziennie.
Limonki
Są kwaśne, nieco gorzkie i wychładzające. Owoce te łagodzą wata i w niewielkich ilościach są dozwolone dla pitta. Jednakże w nadmiarze ich kwaśność może zaostrzyć pitta. Limonki pobudzają kapha i mogą wywołać nadmierne ślinienie się. Doskonale pasują do ostrych, pikantnych pokarmów, ponieważ działają wychładzająco na te ich cechy, które pobudzają pitta.
Limonki nasilają wydzielanie enzymów trawiennych i są wskazane w przypadku niestrawności. Stanowią skuteczne antidotum na alkohol. Limonek nie należy używać podczas przeziębienia, gdy występuje niedrożność i/lub kaszel.
W celu poprawy apetytu żuj limonkę ze szczyptą soli kamiennej.
Mniej więcej 2 łyżeczki pikli z limonki podane do głównego posiłku poprawiają trawienie i wchłanianie minerałów, jak również smak dań.
Na ostrą niestrawność wyciśnij sok z ćwiartki limonki do 1 szklanki ciepłej wody. Dodaj 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i szybko wypij.
W przypadku zgagi pij mieszankę soku z 1/4 limonki, 1 szklanki ciepłej wody i 1 łyżeczki cukru kamiennego lub organicznego.
W razie zgagi, nudności lub nadkwasoty opiecz 1/2 limonki nad ogniem. Posyp limonkę 1/4 łyżeczki cukru oraz szczyptą sody oczyszczonej. Pozwól, aby ogień przeniknął przez skórkę i lekko ją zwęglił. Wystudź i przeżuj całość wraz ze skórką. Ta mikstura pomaga również na ból głowy, chorobę lokomocyjną i poranne mdłości.
Jedna szklanka gorącej, a następnie wystudzonej wody z dodatkiem 1 łyżeczki soku z limonki, pita po małym łyku co 15 minut przez cały dzień, pomoże na uczucie pieczenia w cewce moczowej.
Dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie, które potrzebują środka moczopędnego, ale bez ryzyka utraty sodu i potasu, skuteczna będzie mieszanka 1 szklanki soku kokosowego, 2 łyżeczek soku z limonki i 2 szklanek soku ogórkowego.
W przypadku otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu należy co rano wypijać szklankę gorącej wody z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczką soku z limonki.
Zobacz także:
Lecznicze owoce - malina i wiśnia
Jagody acai i ich odżywcza moc
Opracowanie na podstawie:
Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.