Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • produkty ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • książki o ajurwedzie
zdrowa dieta
Cytryny i limonki – lecznicze mikstury

Czy wiesz, że w ajurwedzie cytrynom przypisuje się ogromną wartość leczniczą? Poprawiają trawienie, dobrze działają na wzdęcia, są wskazane przy niestrawnościach. Łatwo z nich przyrządzić lecznicze domowe mikstury.

 

Cytryny

To kwaśne i rozgrzewające owoce. Poprawiają trawienie, działają przeczyszczająco oraz pobudzają produkcję śliny i soków trawiennych w żołądku. Wyciszają wata, odtruwają pitta, jeśli jest w równowadze, ale mogą nasilić zaostrzone dosze pitta i kapha.

W przypadku mdłości, wymiotów i/lub niestrawności zmieszaj 1 część soku z cytryny i 1 część miodu. Zanurz palec wskazujący w tej mieszance i powoli oblizuj.

Na niestrawność i wzdęcia pomoże 1 szklanka zimnej wody z dodatkiem 1 łyżeczki soku z cytryny i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Wymieszaj i wypij szybko, ponieważ soda wytwarza dwutlenek węgla, który jest skuteczny w przypadku wymienionych dolegliwości.

Na poranne mdłości u ciężarnych lub nudności u dzieci należy co 15 minut wypijać łyk mieszanki sporządzonej z 1 szklanki wody kokosowej i 1 łyżeczki soku cytrynowego, to bowiem uspokaja żołądek.

Na kamienie nerkowe i piasek w moczu bardzo pomaga mieszanka sporządzona z 1 szklanki wody, 1 łyżeczki soku cytrynowego i 1 łyżeczki soku z kolendry. Pij 2−3 razy dziennie.

 

Limonki

Są kwaśne, nieco gorzkie i wychładzające. Owoce te łagodzą wata i w niewielkich ilościach są dozwolone dla pitta. Jednakże w nadmiarze ich kwaśność może zaostrzyć pitta. Limonki pobudzają kapha i mogą wywołać nadmierne ślinienie się. Doskonale pasują do ostrych, pikantnych pokarmów, ponieważ działają wychładzająco na te ich cechy, które pobudzają pitta.

Limonki nasilają wydzielanie enzymów trawiennych i są wskazane w przypadku niestrawności. Stanowią skuteczne antidotum na alkohol. Limonek nie należy używać podczas przeziębienia, gdy występuje niedrożność i/lub kaszel.

W celu poprawy apetytu żuj limonkę ze szczyptą soli kamiennej.

Mniej więcej 2 łyżeczki pikli z limonki podane do głównego posiłku poprawiają trawienie i wchłanianie minerałów, jak również smak dań.

Na ostrą niestrawność wyciśnij sok z ćwiartki limonki do 1 szklanki ciepłej wody. Dodaj 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i szybko wypij.

W przypadku zgagi pij mieszankę soku z 1/4 limonki, 1 szklanki ciepłej wody i 1 łyżeczki cukru kamiennego lub organicznego.

W razie zgagi, nudności lub nadkwasoty opiecz 1/2 limonki nad ogniem. Posyp limonkę 1/4 łyżeczki cukru oraz szczyptą sody oczyszczonej. Pozwól, aby ogień przeniknął przez skórkę i lekko ją zwęglił. Wystudź i przeżuj całość wraz ze skórką. Ta mikstura pomaga również na ból głowy, chorobę lokomocyjną i poranne mdłości.

Jedna szklanka gorącej, a następnie wystudzonej wody z dodatkiem 1 łyżeczki soku z limonki, pita po małym łyku co 15 minut przez cały dzień, pomoże na uczucie pieczenia w cewce moczowej.

Dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie, które potrzebują środka moczopędnego, ale bez ryzyka utraty sodu i potasu, skuteczna będzie mieszanka 1 szklanki soku kokosowego, 2 łyżeczek soku z limonki i 2 szklanek soku ogórkowego.

W przypadku otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu należy co rano wypijać szklankę gorącej wody z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczką soku z limonki.

 

 

Zobacz także:

Lecznicze owoce - malina i wiśnia

Owoce a dosze

Jagody acai i ich odżywcza moc 

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl