Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • produkty ekologiczne
zioła ajurwedyjskie
Cynamon i kardamon – lecznicze receptury

Cynamon i kardamon – to częste dodatki do wypieków i dań na słodko. Oprócz intrygującego smaku mają też zdrowotne właściwości. Warto stosować je, kiedy cierpimy na kaszel, biegunkę, nudności, słabe krążenie czy próchnicę.

 

CYNAMON

 

Cynamon jest słodki, ostry, gorzki. Łagodzi dosze wata i kapha, ale w nadmiarze może pobudzić pitta.

Skutecznie wzmaga trawienie, jest pomocny w przypadku chorób związanych z toksynami, ponadto poprawia krążenie. Zapobiega zawałom dzięki temu, iż rozrzedza krew.

W razie przeziębienia, kaszlu i niedrożności zmieszaj 1/2 łyżeczki cynamonu z 1 łyżeczką miodu. Stosuj 2−3 razy dziennie.

W przypadku bólu zatok wymieszaj 1/2 łyżeczki cynamonu z taką ilością wody, aby powstała pasta, i nakładaj ją na bolące miejsca.

Na biegunkę pomoże mieszanka złożona z 1/2 szklanki jogurtu, 1/2 łyżeczki cynamonu i szczypty gałki muszkatołowej, stosowana 2−3 razy dziennie.

Aby poprawić słabe krążenie, obniżyć poziom cholesterolu i złagodzić astmę, pij herbatkę przyrządzoną z 1 łyżeczki cynamonu, 1/4 łyżeczki trikatu, 1 łyżeczki miodu i 1 szklanki gorącej wody. Zaparzaj przez 10 minut. Stosuj 2 razy dziennie.

 

 

KARDAMON

 

Jest słodki i ostry, ma właściwości rozgrzewające. Zmniejsza wata i kapha, a nasila pitta. Bywa skuteczny w przypadku kaszlu, duszności, pieczenia podczas oddawania moczu i hemoroidów. Poprawia trawienie oraz smak pokarmu.

W razie osłabienia funkcji seksualnych pij szklankę gorącego mleka z 1/2 łyżeczki ghee oraz szczyptą kardamonu i asafetydy.

W przypadku chorób przebiegających z krwawieniem pomoże szczypta kardamonu, szafranu i gałki muszkatołowej, zmieszanych z 1/2 łyżeczki miodu i 1 łyżeczką soku z aloesu. Stosuje się 2 razy dziennie.

Na kaszel i duszności, pomoże szczypta kardamonu i soli kamiennej, zmieszane z 1 łyżeczką ghee i 1/2 łyżeczki miodu. Podawaj na łyżeczce.

W razie pieczenia podczas oddawania moczu, 2 razy dziennie stosuj szczyptę kardamonu zmieszanego z 1/2 szklanki soku z ogórków.

Nudności można uśmierzyć za pomocą 2 szczypt kardamonu zmieszanych z 1/2 łyżeczki miodu i 1/2 szklanki jogurtu.

Próchnicy zapobiega dodawanie 2 szczypt kardamonu do owsianki lub zupy z kaszki kukurydzianej.

Picie kawy bardzo obciąża nadnercza, aby więc temu przeciwdziałać, dodawaj do niej szczyptę imbiru i kardamonu.

 

 

 

Przeczytaj także:

Cynamon i kardamon - zioła na różne dolegliwości 

Korzenne ciasteczka owsiane 

Ryż z rodzynkami na śniadanie  

 

CYNAMON i KARDAMON – przyprawy znajdziesz w zielonysklep.com - kliknij tutaj.

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl