Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • zioła
  • cynamon
  • kardamon
Cynamon i kardamon

Te aromatyczne zioła są składnikami ciast, pierniczków, a także rozgrzewających herbat. Można je dodawać nie tylko do wypieków, ale także do gorących napojów. Sprawdź, jakie mają właściwości lecznicze.

Cynamon

Cynamon to przyprawa, która skutecznie wzmacnia i harmonizuje krążenie. Jest skutecznym środkiem napotnym i wykrztuśnym w przypadku przeziębień i grypy, zwłaszcza dla osób o słabej konstytucji. Uśmierza ból zębów i napięcie mięśni. Wzmacnia serce, rozgrzewa nerki i pobudza ogień trawienny.

Podobnie jak imbir jest niemal uniwersalnym lekiem, ale w mniejszym stopniu niż imbir nasila pitta. Jest powszechnie zalecany jako napój dla osób o konstytucji wata (ma cechy sattwiczne).

Wraz z kardamonem i liśćmi laurowymi cynamon należy do tak zwanych trzech ziół aromatycznych. Zioła te poprawiają trawienie oraz ułatwiają przyswajanie leków. W wielu mieszankach ajurwedyjskich są stosowane w połączeniu, jak w trikatu (suszony imbir, czarny pieprz oraz pieprz pippali). Cynamon działa najlepiej na układy: krążenia, trawienia, oddechowy oraz moczowy. (zobacz – herbata Pukka Green Chai z cynamonem)

Działanie cynamonu: pobudzające, napotne, wiatropędne, oczyszczające krew, wykrztuśne, moczopędne, przeciwbólowe.

Wskazania: przeziębienia, niedrożność zatok, zapalenie oskrzeli, niestrawność.

Kardamon

Kardamon jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych środków pobudzających trawienie. Stymuluje pracę śledziony, podsyca ogień trawienny oraz usuwa kapha z żołądka i płuc. Pobudza umysł i serce, rozjaśnia umysł oraz poprawia nastrój. W połączeniu z mlekiem neutralizuje jego właściwości śluzotwórcze, a dodany do kawy sprawia, że kofeina traci właściwości toksyczne.

Ma cechy sattwiczne. Wyjątkowo skutecznie pobudza i łagodzi przepływ energii w ciele.

Kardamon to dobry środek na niestrawność u dzieci wywołaną emocjami oraz niestrawność spowodowaną przez nasilenie wata. W takim przypadku należy podawać go z koprem. Powstrzymuje wymioty, odbijanie się lub cofanie się kwasów żołądkowych. (zobacz – herbata Pukka Revitalise z kardamonem)

Działanie kardamonu: pobudzające, wykrztuśne, wiatropędne, napotne.

Wskazania: przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli, astma, chrypka, brak apetytu, słabe przyswajanie pokarmu, niestrawność.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl