
Te aromatyczne zioła są składnikami ciast, pierniczków, a także rozgrzewających herbat. Można je dodawać nie tylko do wypieków, ale także do gorących napojów. Sprawdź, jakie mają właściwości lecznicze.
Cynamon
Cynamon to przyprawa, która skutecznie wzmacnia i harmonizuje krążenie. Jest skutecznym środkiem napotnym i wykrztuśnym w przypadku przeziębień i grypy, zwłaszcza dla osób o słabej konstytucji. Uśmierza ból zębów i napięcie mięśni. Wzmacnia serce, rozgrzewa nerki i pobudza ogień trawienny.
Podobnie jak imbir jest niemal uniwersalnym lekiem, ale w mniejszym stopniu niż imbir nasila pitta. Jest powszechnie zalecany jako napój dla osób o konstytucji wata (ma cechy sattwiczne).
Wraz z kardamonem i liśćmi laurowymi cynamon należy do tak zwanych trzech ziół aromatycznych. Zioła te poprawiają trawienie oraz ułatwiają przyswajanie leków. W wielu mieszankach ajurwedyjskich są stosowane w połączeniu, jak w trikatu (suszony imbir, czarny pieprz oraz pieprz pippali). Cynamon działa najlepiej na układy: krążenia, trawienia, oddechowy oraz moczowy. (zobacz – herbata Pukka Green Chai z cynamonem)
Działanie cynamonu: pobudzające, napotne, wiatropędne, oczyszczające krew, wykrztuśne, moczopędne, przeciwbólowe.
Wskazania: przeziębienia, niedrożność zatok, zapalenie oskrzeli, niestrawność.
Kardamon
Kardamon jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych środków pobudzających trawienie. Stymuluje pracę śledziony, podsyca ogień trawienny oraz usuwa kapha z żołądka i płuc. Pobudza umysł i serce, rozjaśnia umysł oraz poprawia nastrój. W połączeniu z mlekiem neutralizuje jego właściwości śluzotwórcze, a dodany do kawy sprawia, że kofeina traci właściwości toksyczne.
Ma cechy sattwiczne. Wyjątkowo skutecznie pobudza i łagodzi przepływ energii w ciele.
Kardamon to dobry środek na niestrawność u dzieci wywołaną emocjami oraz niestrawność spowodowaną przez nasilenie wata. W takim przypadku należy podawać go z koprem. Powstrzymuje wymioty, odbijanie się lub cofanie się kwasów żołądkowych. (zobacz – herbata Pukka Revitalise z kardamonem)
Działanie kardamonu: pobudzające, wykrztuśne, wiatropędne, napotne.
Wskazania: przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli, astma, chrypka, brak apetytu, słabe przyswajanie pokarmu, niestrawność.
Opracowanie na podstawie: