
Możesz promieniować zdrowiem i radością w każdym wieku. Dzieciństwo, młodość, dojrzałość, starość - każdy etap życia ma swoje prawa. Każdy etap życia jest piękny na swój sposób. Co o młodości i starości mówi ajurweda? Czy możemy uczyć się od siebie nawzajem w każdym wieku?
Możemy uczyć się od dzieci mądrości, naturalności i spontaniczności. Małe dzieci intuicyjnie wiedzą, co dla nich dobre. To później – w procesie wychowania, konwenansów, narzucania ról społecznych – zatracamy tę naturalną mądrość.
Również na zmarszczki można patrzeć z różnych punktów widzenia. Spójrz na nie jak na oznaki mądrości i dojrzałego charakteru. Postaraj się też sprawić, by były to zmarszczki mimiczne powstałe na skutek śmiechu – dowód na życie pełne radości i zadowolenia, a nie zgorzknienia i gniewu. Ciało nigdy nie kłamie – szczególnie twarz.
Według ajurwedy dzieciństwo to czas kapha, w którym dominuje żywioł ziemi. Z tą doszą związane są takie cechy jak zaufanie, stabilizacja i spokój – stąd niemowlęta i małe dzieci potrzebują, aby zapewnić im jak najwięcej poczucia bezpieczeństwa i ciepła. W pierwszym okresie życia ważna jest też rutyna – stałe godziny posiłków, ustalony rytm dnia i nocy zapewniają dziecku poczucie stabilizacji. Pożywienie i bezpieczeństwo to dwie najważniejsze sprawy dla dziecka. Element kapha u dzieci przejawia się również w miękkich mięśniach i dobrze nawilżonej skórze. Kapha maleje wraz z wiekiem.
Pitta przeważa w środkowym okresie życia, kiedy jesteśmy młodzi i w średnim wieku (ten typ jest zwykle bardzo ambitny). Czas pitta to czas aktywności i osiągania swoich celów. I korzystania z uroków życia! Podnosi się wówczas element ognia, który determinuje pitta do działania. Gdy ognia jest za dużo, mogą pojawiać się emocje charakterystyczne dla pitta – zazdrość, rywalizacja (w pracy lub o względy partnera) czy wypalenie zawodowe.
Na starość podnosi się poziom wata, za który odpowiedzialny jest żywioł powietrza i eteru. Nasilają się wówczas dolegliwości spowodowane przez wata – zwiększona suchość skóry, bolące stawy, utrata pamięci czy liczba zmarszczek. Biorąc pod uwagę pory roku, wata jest najsilniejsza jesienią – stąd też często na określenie starości stosuje się termin „jesień życia”.
W życiu każdego człowieka czas stanowi niezwykle ważny czynnik. Warto żyć w zgodzie z rytmem natury, bo jest to jedyny sposób na zachowanie zdrowia i radości.
Przeczytaj także:
Kuchnia wegetariańska dla dzieci
Opracowanie na podstawie:
Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.