Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • curry
  • przyprawy
  • skład
  • Indie
Curry, curry, curry – część 1

Curry to indyjska mieszanka przypraw, które – dodane do dań – pomagają w trawieniu. Słowem curry określa się też potrawy, które przygotowano z użyciem tych przypraw. Curry – z czego się składa, jak działa, jak smakuje? Sprawdź...

Curry w proszku dostępne jest w wielu sklepach. Warto jednak nauczyć się samemu przyrządzać taką mieszankę, by uzyskać większą gamę smaków, potraw i lecznicze efekty. Domowe curry jest też o wiele świeższe.

Przygotowanie mieszanki curry rozpoczyna się od rozgrzania w oleju niewielkiej ilości czarnej gorczycy i nasion kminu. Należą one do ziół rozgrzewających, idealnych dla wata i kapha. Nasiona czarnej gorczycy są w smaku ostre i mają łagodne właściwości moczopędne, dlatego polecane są dla kapha. Ich ciepło stymuluje ogień trawienny i wpływa dobrze na cały proces trawienia; są również pomocne w pozbywaniu się gazów. Osoby pitta powinny używać czarnej gorczycy w niewielkich ilościach, najlepiej też zrównoważyć ją chłodną kolendrą (zmieloną lub w nasionach).

Nasion kminu rzymskiego – jak również mielonego kminu – najlepiej używać świeżych. Długie przechowywanie kminu sprawia, że staje się on bardzo gorzki. Przyprawa ta pomaga w pozbyciu się toksyn; dodatkowo jest idealnym, a zarazem łagodnym środkiem tonizującym przewód pokarmowy. Sam kmin działa rozgrzewająco. Jego lekko gorzkawy smak łagodzi pitta oraz kapha. Poleca się go również dla wata w celu stymulacji trawienia.

Kurkuma jest kolejnym podstawowym składnikiem curry. Jej smak jest ostry, gorzki i lekko cierpki. Działa oczyszczająco na krew i przeciwzapalnie. Kurkuma jest idealnym dodatkiem do dań wysokobiałkowych. Stymuluje całkowite trawienie białek i przeciwdziała tworzeniu się toksyn. Dobrze działa na wzdęcia i zapalenia, wspomaga również pracę wątroby. Jej jasny, złoty kolor nadaje curry charakterystyczną barwę i sprawia, że potrawy wyglądają apetycznie, co jest ważne w daniach warzywnych.

Kolejny składnik klasycznego curry – kolendra – należy do najstarszych przypraw, znanych już od starożytności; jest używana od 5 tysięcy lat. Można dodawać ją zmieloną lub w nasionach. Łagodzi gazy i wpływa tonizująco na przewód pokarmowy. Jest ostra, a jednocześnie chłodząca, stanowi zatem jedną z najlepszych dostępnych przypraw do łagodzenia pitta. Liście tej przyprawy używane są również do przyozdabiania potraw indyjskich.

Koper – kolejny składnik curry – ma właściwości wychładzające i nadaje curry słodki smak. Łagodzi wata i pitta. Jego aromatyczny olej stymuluje trawienie, należy go jednak używać ostrożnie, ponieważ smak kopru może zdominować całą potrawę. Często dodaje się go po posiłku jako przyprawę polepszającą trawienie.

 

Co jeszcze wchodzi w skład mieszaki curry? Imbir, czarny pieprz, pieprz kajeński, kozieradka, sól i asafetyda – o tych przyprawach już za tydzień.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl