
Curry to indyjska mieszanka przypraw, które – dodane do dań – pomagają w trawieniu. Słowem curry określa się też potrawy, które przygotowano z użyciem tych przypraw. Curry – z czego się składa, jak działa, jak smakuje? Sprawdź...
Curry w proszku dostępne jest w wielu sklepach. Warto jednak nauczyć się samemu przyrządzać taką mieszankę, by uzyskać większą gamę smaków, potraw i lecznicze efekty. Domowe curry jest też o wiele świeższe.
Przygotowanie mieszanki curry rozpoczyna się od rozgrzania w oleju niewielkiej ilości czarnej gorczycy i nasion kminu. Należą one do ziół rozgrzewających, idealnych dla wata i kapha. Nasiona czarnej gorczycy są w smaku ostre i mają łagodne właściwości moczopędne, dlatego polecane są dla kapha. Ich ciepło stymuluje ogień trawienny i wpływa dobrze na cały proces trawienia; są również pomocne w pozbywaniu się gazów. Osoby pitta powinny używać czarnej gorczycy w niewielkich ilościach, najlepiej też zrównoważyć ją chłodną kolendrą (zmieloną lub w nasionach).
Nasion kminu rzymskiego – jak również mielonego kminu – najlepiej używać świeżych. Długie przechowywanie kminu sprawia, że staje się on bardzo gorzki. Przyprawa ta pomaga w pozbyciu się toksyn; dodatkowo jest idealnym, a zarazem łagodnym środkiem tonizującym przewód pokarmowy. Sam kmin działa rozgrzewająco. Jego lekko gorzkawy smak łagodzi pitta oraz kapha. Poleca się go również dla wata w celu stymulacji trawienia.
Kurkuma jest kolejnym podstawowym składnikiem curry. Jej smak jest ostry, gorzki i lekko cierpki. Działa oczyszczająco na krew i przeciwzapalnie. Kurkuma jest idealnym dodatkiem do dań wysokobiałkowych. Stymuluje całkowite trawienie białek i przeciwdziała tworzeniu się toksyn. Dobrze działa na wzdęcia i zapalenia, wspomaga również pracę wątroby. Jej jasny, złoty kolor nadaje curry charakterystyczną barwę i sprawia, że potrawy wyglądają apetycznie, co jest ważne w daniach warzywnych.
Kolejny składnik klasycznego curry – kolendra – należy do najstarszych przypraw, znanych już od starożytności; jest używana od 5 tysięcy lat. Można dodawać ją zmieloną lub w nasionach. Łagodzi gazy i wpływa tonizująco na przewód pokarmowy. Jest ostra, a jednocześnie chłodząca, stanowi zatem jedną z najlepszych dostępnych przypraw do łagodzenia pitta. Liście tej przyprawy używane są również do przyozdabiania potraw indyjskich.
Koper – kolejny składnik curry – ma właściwości wychładzające i nadaje curry słodki smak. Łagodzi wata i pitta. Jego aromatyczny olej stymuluje trawienie, należy go jednak używać ostrożnie, ponieważ smak kopru może zdominować całą potrawę. Często dodaje się go po posiłku jako przyprawę polepszającą trawienie.
Co jeszcze wchodzi w skład mieszaki curry? Imbir, czarny pieprz, pieprz kajeński, kozieradka, sól i asafetyda – o tych przyprawach już za tydzień.
Opracowanie na podstawie:
Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.