Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • pielęgnacja
  • włosy
  • szampony
  • odżywki
Codzienna pielęgnacja włosów

Jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, bardzo ważna jest zrównoważona dieta bogata w białko, minerały i witaminy, zwłaszcza żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także niezbędne kwasy tłuszczowe.

Podobnie jak w przypadku skóry, zdrowie włosów pochodzi z wewnątrz organizmu. Składniki odżywcze to podstawa zdrowych włosów, ale aby działały skutecznie, muszą dotrzeć do cebulek.

Masaż głowy

Jeśli masz problem z suchymi włosami, regularnie masuj głowę ciepłym olejkiem z esencjami lawendy, geranium lub jałowca. Unikaj szamponów z dodatkiem detergentów. Piana, jaką wytwarzają, ma niewiele wspólnego z działaniem oczyszczającym. Są to silne chemikalia, które niszczą zewnętrzną ochronną warstwę włosów i wysuszają skórę głowy.

Masaż głowy poprawia krążenie oraz odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, ułatwiając wzrost włosów. Jest przy tym jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej relaksujących doświadczeń. Tradycyjnie stosuje się w tym celu wiele różnych olejków ziołowych. Najlepszym ziołem ajurwedyjskim wzmacniającym włosy jest bhringaraj. Olejek bhringaraj jest znany z tego, że przyciemnia włosy i zagęszcza je, oraz z tego, że likwiduje siwienie i leczy łysienie. Przy tym doskonale wzmacnia i odżywia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.

Szampon ziołowy

Zachęcamy do samodzielnego przygotowania szamponu ziołowego. Weź 1 łyżkę utartej lub sproszkowanej mydlnicy lekarskiej oraz 1 garść tych ziół, z których najczęściej robi się olejki i płukanki do włosów. Zalej mieszankę 250 ml wrzącej wody. Zostaw do ostudzenia, odcedź i stosuj tak jak zwykły szampon.

Odżywka ziołowa

Jeśli czujesz, że potrzebna ci odżywka do włosów, wypróbuj następujący przepis:

3 łyżki olejków ziołowych

1 łyżka octu jabłkowego lub świeżego soku z cytryny

1 żółtko jajka

1 łyżka miodu

kilka kropel esencji stosowanych do odżywiania włosów

Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż na umyte włosy na 15 minut. Spłucz ciepłą wodą.

Tradycyjnie do oczyszczania włosów bez zaburzania naturalnego funkcjonowania skóry głowy używano sproszkowanych ziół. Dostępne są także łagodne szampony zawierające naturalne zioła i ajurwedyjskie ekstrakty z neem i amla. Kosmetyki do pielęgnacji włosów to nie tylko szampony i odżywki, ale także olejki, które w Indiach stosowane są codziennie. Dbając o zdrowie i wygląd naszych włosów, my też możemy korzystać z wiedzy starohinduskiej.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl