
Jeśli chcemy, aby skóra była zarówno piękna, jak i zdrowa, musimy o nią właściwie zadbać. Czyszczenie, nawilżanie, odżywianie i ochrona to kluczowe elementy pielęgnacji cery w ajurwedzie.
Tradycyjnie ajurweda zaleca do oczyszczania skóry stosowanie sproszkowanych ziół. Proszki te miesza się z różnymi płynami i nakłada na skórę jak bardzo delikatny peeling.
Zwykłe mydło pozbawia skórę warstwy ochronnej, a tym samym nawilżających ją tłuszczów, i zaburza naturalne funkcje porów. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz delikatną skórę na twarzy. Można kupić kilka rodzajów mydeł ajurwedyjskich (zobacz – mydło z imbirem i limonką)
Do oczyszczenia skóry polecamy też zabiegi parowe. Ciepło, wilgoć i zapach naparu ziołowego usuwa napięcie z mięśni, oczyszcza umysł i poprawia samopoczucie. Wilgoć zmiękcza zewnętrzną suchą warstwę skóry, a ciepło pobudza krążenie krwi, dzięki czemu toksyny z organizmu są szybciej usuwane, a zmarszczki wygładzają.
Do każdego zabiegu parowego potrzeba czterech rodzajów składników: tych, które pobudzają krążenie, tych, które usuwają toksyny, składników o działaniu łagodzącym oraz takich, których aromat ma działanie lecznicze. Są zioła, które standardowo dodaje się do wszystkich mieszanek podanych poniżej. Inne wspomniane zioła mają działanie łagodzące i lecznicze na skórę. Liść laurowy sprawia, że krew krąży szybciej. Lukrecja pomaga pozbyć się toksyn. Esencje wzmacniają aromat, a także aktywują ośrodki w mózgu, sprawiają przyjemność umysłowi i rozluźniają ciało. Stosuj 10 kropli na litr wody.
Do cery suchej zastosuj mieszankę liści laurowych, lukrecji, rumianku, kamfory, mleczu, róży, drzewa sandałowego, prawoślazu i skórki pomarańczowej. Można jej używać mniej więcej raz na miesiąc. Jednakże na suchą skórę łagodniej działa ciepły kompres. Wypróbuj napar z kamfory, czarnego bzu, kwiatów limonki, róży, rozmarynu, drzewa sandałowego i krwawnika albo zastosuj 3 do 4 kropli esencji z róży, drzewa sandałowego lub rumianku na litr wrzącej wody źródlanej.
Do skóry tłustej zaleca się mieszankę liści laurowych, lukrecji, kamfory, kopru, lawendy, melisy, trawy cytrynowej, skórki z cytryny, werbeny cytrynowej, róży, rozmarynu i drzewa sandałowego (lub kory leszczynowej) z mieszanką esencji z jałowca, cytryny i cyprysu.
Do cery normalnej wypróbuj mieszankę lukrecji, drzewa sandałowego, tymianku, ashwagandhy, liści laurowych, rumianku, goździka, kamfory, kopru, lawendy, prawoślazu i róży oraz esencje lawendy, geranium, bergamotki lub drzewa sandałowego.
Do cery dojrzałej zalecane są liście laurowe, lukrecja, anyż, cynamon, goździki, eukaliptus, koper, imbir, mięta, pokrzywa, skórka z pomarańczy i sosna z esencjami z rozmarynu lub szałwii.
Dla cery trądzikowej zastosuj mieszankę liści laurowych, lukrecji, liści czarnej porzeczki, korzeni łopianu, korzeni mleczu, trawy cytrynowej z esencjami róży, cytryny, bergamotki, lawendy, cedru lub jałowca.
Jeśli chcesz skutecznie oczyścić i nawilżyć swoją twarz, wypróbuj wodę z płatków róż – zobacz woda różana Dabur.
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.