Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ciąża
  • świadome macierzyństwo
  • zdrowa dieta
  • książki ajurwedyjskie
macierzyństwo
Co jeść, jeśli karmisz piersią

Kobiety karmiące słyszą często o różnych mitach, zaleceniach, zakazach, wśród których łatwo jest się pogubić. Dietetyk, lekarz, ludowe poglądy – często te zalecenia znacząco różnią się od siebie albo wręcz wykluczają. Co warto wprowadzić do swojej diety, kiedy karmisz piersią? Sprawdź.

Generalnie należy przed wszystkim słuchać swojego maleństwa i obserwować jego reakcje. Są kobiety, które zaraz po porodzie szybko wracają do swojej normalnej diety i dziecku nic się nie dzieje. Są też takie, które bardzo dbają o jakość swoich posiłków, a malucha i tak boli brzuszek. Nie ma reguły – dużo zależy od możliwości dziecka, wykształcenia jego układu pokarmowego i nerwowego oraz od potencjalnych alergii.

Warto pamiętać, że kluczem do produkcji mleka kobiecego jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj jednak, że nadmierna ilość płynów obciąża nerki i rozwadnia pokarm, przez co staje się mało treściwy i dziecko nie najada się tzw. drugim mlekiem, gęstszym, zawierającym więcej tłuszczu i białka.

Można też pić herbaty ziołowe (dla wzmocnienia laktacji dobry jest koper włoski) i mleko (jeśli kobieta nie ma alergii na mleko). Po kilku dniach można włączyć soki warzywne lub owocowe (zgodne z doszą i najlepiej jednogatunkowe, z organicznych warzyw lub owoców) oraz napoje zbożowe (na przykład mleko ryżowe).

Dieta kobiety karmiącej powinna być lekkostrawna, bez pokarmów przetworzonych, konserwowanych, mrożonych czy chemicznie wzbogacanych, gdyż takie produkty nie zawierają energii życiowej i dodatkowo obciążają organizm. Poza tym powinna być bogata w łatwo przyswajalne białko, tłuszcze roślinne z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dla rozwoju mózgu dziecka niezbędne są kwasy omega-3. W diecie kobiety powinno znaleźć się również żelazo, kwas foliowy oraz wapń.

Pierwsze pokarmy po porodzie powinny stanowić gotowane zboża odpowiednie dla danej doszy oraz gotowane warzywa skropione olejem roślinnym (nie należy nim polewać gorących potraw). Z olejem, nawet najlepszym, nie należy przesadzać – jest on potrzebny, by łatwiej przyswoić strawione produkty, ale trzeba pamiętać, że oleje są bardzo kaloryczne.

Można włączyć do diety pestki z dyni i słonecznika oraz suszone owoce (oczywiście namaczane wcześniej w wodzie; jeśli nie są to owoce ekologiczne, wodę odlewamy ze względu na zawartość dwutlenku siarki, którym konserwuje się owoce). Świeże owoce raczej nie są polecane w pierwszych tygodniach karmienia. Dużo lepsze od surowych jabłek będą jabłka gotowane lub duszone.

Co do zawartości alergenów w diecie, to każdą nowość należy wprowadzać pojedynczo i w małych ilościach, w odstępie co najmniej czterodniowym, tak by system immunologiczny dziecka zdążył zareagować i przekazać sygnał, że dany produkt mu nie odpowiada. Sygnały te łatwo zauważyć (biegunka, wymioty, wysypka, świąd) i nie wolno ich lekceważyć.

Warzywa strączkowe można jeść kilka tygodni po porodzie, jeśli dziecku nic po nich się nie dzieje, jeśli natomiast męczą je wzdęcia bądź nadmierne gazy, należy odczekać przynajmniej 3 miesiące.

Jaja, ryby i mięso należy wprowadzać na końcu i stopniowo, tak by organizm dziecka miał siłę strawić ich molekuły zawarte w mleku. Białko jaja jest silnym alergenem, podobnie jak ryby i niektóre gatunki mięsa.

Jeśli jesz mięso i ryby, zadbaj o to, by pochodziło ze sprawdzonych hodowli, a mięso miało certyfikat ekologiczny. Unikniesz dzięki temu wprowadzania do swojego organizmu (a tym samym organizmu dziecka) wielu toksyn.

 

Szukasz dobrej jakości produktów lub inspiracji do zdrowych posiłków? Zajrzyj na zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Pielęgnacja ciała w czasie ciąży

Świadome macierzyństwo z ajurwedą

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl