Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • produkty naturalne
  • terapie ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
zdrowa dieta
Co jeść, by pięknie wyglądać

Na czym polega dieta tonizująca i odmładzająca? Czy taka dieta może wzmacniać organizm? Czy można ją stosować na co dzień? Jakie produkty wybierać, by nasz sposób odżywiania nam służył, a nie szkodził? Czy skomponowanie ciekawej, urozmaiconej, a przy tym pożywnej diety jest trudne?

 

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona wzmacniają układ nerwowy i rozrodczy oraz dodają witalności. Stanowią doskonały substytut mięsa. Dobre jest także masło orzechowe. Orzechy, które można stosować w diecie tonizującej i odmładzającej, to migdały, orzechy pekan, orzechy włoskie, orzechy piniowe orzechy nerkowca, orzech kokosowy, nasiona czarnego sezamu i nasiona lotosu.

 

Zboża

Pełne zboża doskonale wzmacniają. Są łagodne i lekkostrawne, ale nie wzmacniają tak bezpośrednio jak nabiał czy orzechy. Najskuteczniejszy jest owies i brązowy ryż. Dobrze sprawdzi się kiczadi – danie ugotowane z równych części ryżu basmati i łuskanej fasoli mung to jedno z najlepszych podstawowych dań w diecie ajurwedyjskiej. Jest lekkostrawne, można je więc spożywać nawet wtedy, gdy rezygnujemy z innych potraw.

 

Nabiał

Ghee najskuteczniej pomaga odzyskać witalność, odżywić tkankę nerwową i poprawić stan tkanek. Wzmacnia również ogień trawienny. Produkty nabiałowe, które stosuje się w diecie tonizującej i odmładzającej to: ghee, masło, maślanka, jogurt, biały ser. Także w tym przypadku upewnij się, że nabiał pochodzi ze sprawdzonego źródła. Nabiał spożywaj z odpowiednimi przyprawami: imbir, kardamon, pieprz kajeński, dzięki którym produkty będą lżej strawnej i mniej śluzotwórcze.

 

Tłuszcze

Tłuszcze stanowią esencję terapii tonizującej, a poza tym są ważnym substytutem mięsa. Dobroczynnie działające tłuszcze to ghee, masło, olej sezamowy, olej migdałowy, oliwa i olej z awokado. Inne oleje także są dobre. Mimo to unikaj oleju canola, kukurydzianego lub gorczycowego.

 

Warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe stanowią doskonałe źródło białka i można nimi zastępować mięso. Kilka spośród nich szczególnie skutecznie poprawia witalność i przyspiesza rekonwalescencję – są to fasola mungo, ciecierzyca, fasola mung i tofu.

 

Wzmacniające owoce i warzywa

Większość warzyw i owoców jest zbyt lekka, aby naprawdę mogła wzmacniać. Istnieje jednak kilka wyjątków: fruktoza w owocach dodaje witalności. Wzmacniające owoce to: daktyle, rodzynki, figi, soki z granatów i czarnych winogron.

Tonizująco działają też warzywa zawierające dużo skrobi: okra, ziemniaki, bataty, karczoch jerozolimski. Jednym z najbardziej wzmacniających produktów jest cebula, w szczególności przygotowana z dodatkiem ghee.

 

Wzmacniające przyprawy

Przyprawy w połączeniu z tłuszczami, na przykład ghee, mogą mieć silną energię Yang, mogą też rozgrzewać i wzmacniać tak jak mięso. Mieszanka przypraw i tłuszczu w daniu curry to podstawa kuchni indyjskiej, w której zwykle nie używa się mięsa.

Najbardziej wzmacniające przyprawy, które dodają wigoru, to czosnek, imbir, cynamon, pippali. Czarny pieprz, kardamon, goździki, koper włoski, kmin, pieprz kajeński i asafetyda także są użyteczne, w szczególności jeśli łączymy je z tłuszczem i spożywamy z innymi tonizującymi pokarmami.

 

Cukier i sól

Ajurweda uznaje, że cukier jaggary, nieprzetworzony, surowy cukier jest najlepszy, ponieważ zawiera najwięcej minerałów i jest najlżej strawny. Inne dobroczynne substancje słodkie to surowy miód, syrop klonowy, melasa. Spożywanie niewielkiej ilości soli kamiennej jest również częścią diety tonizującej.

 

 

Zobacz Ghee w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Piękne ciało z dietą ajurwedyjską

 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl