Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta ajurwedyjska
  • zdrowe odżywianie
  • trawienie
  • przyprawy
zdrowa dieta
Co jemy na co dzień?

Zdrowy proces trawienia przebiega bez większych problemów. Jeśli cierpisz na wzdęcia, zaparcia, doświadczasz ciężkości lub bolesności po spożytym posiłku – to należy przypuszczać, że twoje trawienie wymaga troski i uwagi.

Zazwyczaj pożywienie może być lekkie (łatwostrawne) oraz ciężkie do strawienia. Istnieje wiele różnych lekkich pokarmów: sałata, ryż basmati, ghee czy białko jajek. Występuje też wiele pokarmów ciężkich, takich jak ser, banany, czarna soczewica. Pokarmy cięższe działają stabilizująco, dają siłę i są bardzo odżywcze. Potrzebujemy więcej energii, by je strawić, należy więc spożywać je w mniejszych ilościach. Pokarmy lekkie pobudzają apetyt i trawienie. Ciężkie pokarmy z natury spowalniają proces trawienia.

W ajurwedzie pokarmy klasyfikujemy również jako gorące lub zimne. Gorące stymulują ogień trawienia. Zaliczamy do tej grupy m.in. większość przypraw, takich jak chili czy czosnek, oraz jogurt, czerwoną soczewicę, miód. Pokarmy o zimnej naturze uspokajają lub/i spowalniają trawienie. Należą do nich: mleko, orzechy kokosowe, koper, kolendra. Na trawienie najkorzystniej wpływa równowaga pomiędzy pokarmami zimnymi a gorącymi oraz przyprawy.

Cechy przynależne takim właściwościom, jak wilgotność, oleistość oraz suchość, również mają wpływ na trawienie. Pożywienie oleiste, spożywane w umiarkowanych ilościach, będzie wpływało na cały układ pokarmowy, zwiększając jego nawilżenie oraz wydzielanie enzymów trawiennych. W zbyt dużych ilościach potrawy oleiste mogą hamować trawienie wskutek przeciążenia pracy wątroby i woreczka żółciowego. Spożywanie dużych ilości suchych pokarmów hamuje trawienie.

Przykładem pokarmów oleistych, które nawilżają układ trawienny, jest ghee, oleje roślinne, soja, wiele gotowanych warzyw i cytrusy. Do suchych pokarmów możemy zaliczyć m.in. kukurydzę, grykę, żyto, kaszę jaglaną, większość ziaren oraz warzywa o ciemnozielonych liściach.

Surowe pokarmy mają właściwości przyspieszające trawienie, a jednocześnie wydalanie, na przykład płatki owsiane i otręby pszenne. Dla niektórych pokarmy surowe mogą okazać się zbyt ciężkie, przede wszystkim dotyczy to osób wata. Ostre pokarmy, na przykład chili, pobudzają trawienie, lecz robią to zbyt gwałtownie. Pokarmy twarde są podobne do ciężkiego pożywienia i do ich trawienia potrzebne jest silny ogień trawienny, czego dobrym przykładem są orzechy.

Pożywienie płynne i kremowe w konsystencji polepsza nawilżanie oraz wydzielanie śliny. Stanowi to dodatkową pomoc w trawieniu węglowodanów w ustach. Natomiast pożywienie stałe, tłuste oraz zanieczyszczone przyczynia się do spowolnienia trawienia. Dobrym przykładem są dania typu fast food z deserowym koktajlem na koniec.

Najważniejsza rzecz do rozbudzenie świadomości – świadomości tego, co jemy, jak to na nas wpływa, oraz jak się z tym czujemy. Kiedy twoje ciało jest zrównoważone, może samo ci podpowiedzieć, na co ma ochotę. Możesz zaufać własnemu organizmowi. Aby uzyskać wewnętrzną równowagę, potrzeba na to niekiedy wiele czasu – tygodni, miesięcy lub lat. Najważniejsze jednak jest przekonanie, że jest to możliwe.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl