Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kuchnia indyjska
  • przepisy ajurwedyjskie
  • warzywa strączkowe
  • ciecierzyca
warzywa strączkowe
Ciecierzyca zwana cieciorką

Ciecierzyca – zwana popularnie cieciorką – to roślina strączkowa popularna w wielu kuchniach świata. Jakie ma właściwości zdrowotne? Jakie potrawy można z niej przyrządzić? Jak przyprawiać ciecierzycę, by wyczarować z niej smakowite dania?

Ciecierzyca zawiera bardzo dużo białka, jest więc świetną alternatywą dla osób niejedzących mięsa. Jest głównym składnikiem wielu dań kuchni wegetariańskiej. Na Bliskim Wschodzie z ciecierzycy przyrządza się smakowity humus lub pasty do smarowania pieczywa.

Regularne spożywanie ciecierzycy sprzyja obniżeniu tzw. złego cholesterolu, który jest przyczyną występowania miażdżycy. Zawarty w ciecierzycy potas i kwas foliowy pozytywnie wpływają na pracę serca i układu nerwowego. Dzięki sporej zawartości żelaza jest polecana osobom cierpiącym na anemię. Jest wykorzystywana w leczeniu niedokrwistości.

Dzięki dużej zawartości błonnika i małej zawartości tłuszczu ciecierzyca powinna być stałym składnikiem diety osób z nadwagą czy osób, które pragną schudnąć.

Dobra jest również dla osób z cukrzycą – ma niski indeks glikemiczny i stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Ciecierzyca nie zawiera glutenu, a więc jest też znakomitą potrawą dla osób na diecie bezglutenowej. Mąka z ciecierzycy również nie zawiera glutenu i można jej użyć do wypieku chleba czy ciast. Jest więc świetnym pomysłem dla osób z alergią na gluten czy chorujących na kandidę.

Im lepiej ugotowana ciecierzyca, tym jest lepiej strawna. Surową ciecierzycę można ugotować też w szybkowarze wraz z przyprawami (pałeczką kombu i asafetydą). Ciecierzycę można podawać z dodatkiem pieczonej cebulki i przyprawioną kurkumą. Dobrze komponuje się z indyjskimi przyprawami - asafetydą i ajwanem.

Surową ciecierzycę najlepiej namoczyć na noc. Następnie należy odlać wodę i użyć świeżej wody do gotowania. Wówczas ciecierzyca będzie lżej strawna i nie powinna wywoływać gazów.

Ciecierzyca pyszna jest także z dodatkiem duszonych pomidorów, nasion gorczycy i przyprawy curry. Takie danie świetnie pasuje do ćapati i jest znakomite do ryżu. Ciecierzycę czasami przyprawiamy kolendrą – dzięki temu jest łatwiej strawna.

Warto pamiętać, że ciecierzyca wysusza najbardziej spośród wszystkich roślin strączkowych – dlatego jest doskonałym pożywieniem dla osób o doszy kapha.

Ciecierzyca ze swej natury jest chłodna i sucha. Jeśli chcemy, aby była nieco bardziej rozgrzewająca, trzeba ją doprawić czosnkiem i nasionami gorczycy – w takiej formie sprawdzi się jako potrawa dla osób wata.

Do dań z ciecierzycy często dodajemy niewielką ilość sezamu, by potrawa stała się bardziej oleista – rozgrzewająca i nawilżona.

Ciecierzyca jest ciekawym składnikiem zup. Możemy dodać ją do wegetariańskiego barszczyku z buraków lub do zup na bazie kaszy jęczmiennej. Jest znakomitym dodatkiem do sałatek.

Ciecierzyca może stać się też zdrową alternatywą dla przekąsek. Ugotowaną ciecierzycę wkładamy do piekarnika na lekko posmarowanej tłuszczem blasze – posypaną suszonym, zmielonym czosnkiem i solą morską (można też użyć świeżego czosnku). Pieczemy powoli przez 30 minut, aż ciecierzyca będzie krucha na zewnątrz i miękka w środku.

Taka pieczona ciecierzyca jest smacznym i chrupiącym przysmakiem o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrze sprawdzi się jako przekąska podczas pikniku czy grilla.

W kuchni indyjskiej oprócz całej ciecierzycy bardzo popularna jest jej odmiana – ciecierzyca dal chana, czyli ciecierzyca łuskana w połówkach.

 

 

Ciecierzyca cała oraz jej indyjska odmiana – ciecierzyca dal chana łuskana w połówkach – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Obiad doskonały

Jak przyprawiać warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe w diecie wegetariańskiej 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl