Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • choroby pasożytnicze
  • zioła
  • dieta
choroby pasożytnicze, grzyby, jak zapobiegać
Choroby pasożytnicze – ajurwedyjskie podejście

Jak ajurweda klasyfikuje pasożyty? Czy nierównowaga dosz ma wpływ na to, gdzie bytują pasożyty w ludzkim ciele? Jak leczyć choroby pasożytnicze? Czy stosowanie odpowiedniej diety ma znaczenie? Czy zioła mogą być pomocne w zwalczaniu pasożytów? Sprawdź.

Choroby pasożytnicze częściej zdarzają się u osób typu kapha i wata – zwykle mają związek z obecnością ama, to znaczy niestrawionych resztek pokarmu. Ajurweda klasyfikuje pasożyty w zależności od tego, gdzie bytują. Pasożyty związane z doszą wata żyją w stolcu, z kapha – w śluzie i błonach śluzowych, z pitta natomiast – w krwi.

Ogólne zasady leczenia

W szczególności należy unikać słodyczy, mięsa i nabiału. Zwykle podaje się przez 3-5 dni zioła przeciwpasożytnicze. Obecność pasożytów jest spowodowana osłabieniem agni (ognia trawiennego). Główną częścią leczenia jest stosowanie ostrych przypraw poprawiających trawienie – pieprzu kajeńskiego, czarnego pieprzu i asafetydy.

Skuteczne gorzkie zioła zwalczające pasożyty to piołun, wrotycz, gorzknik, korzeń rabarbaru, sproszkowany aloes.

Inne zioła także wykazują działanie przeciwpasożytnicze ze względu na swoje szczególne właściwości. Są to przykładowo: pestki dyni, które można jeść do woli podczas głodówki.

Granaty – a w szczególności korzenie i kora drzewa granatu – skutecznie pozwalają się pozbyć tasiemca, nicieni i owsików. Inne wskazane zioła to tulsi, katuka, musta. Popularne zioła zachodnie to bylica, komosa piżmowa oraz ruta zwyczajna.

Warto wiedzieć

Na choroby pasożytnicze typu wata wskazują gazy, zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, bezsenność, niepokój. Dodatkowe leczenie polega na stosowaniu diety łagodzącej wata, z ograniczeniem słodkich pokarmów. Można stosować czosnek i ostre przyprawy. A także olej rycynowy. Może też zajść potrzeba suplementacji za pomocą ashwagandy czy żeń-szenia.

Na choroby pasożytnicze typu pitta wskazuje gorączka, uczucie pieczenia, biegunka lub luźne stolce. Często pojawia się ból pęcherza moczowego. Dodatkowe leczenie polega na zastosowaniu diety łagodzącej pitta z dużą ilością surowych warzyw, soków warzywnych i zielonych warzyw liściastych. Należy unikać ostrych przypraw. Zalecane preparaty to vidanga zażywana z żelem aloesowym. Dobrze zrobią zioła o gorzkim smaku: katuka, goryczka i gorzknik.

Na choroby pasożytnicze typu kapha wskazuje obecność śluzu, nudności, zmęczenie, uczucie otępienia i ciężkości, brak apetytu oraz słabe trawienie. Dodatkowe leczenie polega na stosowaniu diety łagodzącej kapha oraz używaniu przypraw ostrych, na przykład pieprzu kajeńskiego czy czosnku. Nie wolno jeść cukru i nabiału w żadnej postaci. Zalecane preparaty to vidanga, trikatu. W razie potrzeby jako środki przeczyszczające można zastosować sproszkowany aloes lub korzeń rabarbaru.

Zobacz: neem w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Pasożyty i infekcje grzybicze

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. David Frawley. Książka ukazała się w serii ajurweda.pl, nakładem zielone wydawnictwo , Kraków 2019.

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl