Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • mięta
  • ajurweda Kraków
  • olejki eteryczne
zioła mięta
Chłodząca mięta - co warto o niej wiedzieć

Rodzina mięty jest jedną z najbardziej aromatycznych i użytecznych ziół, zarówno w zielarstwie, jak i w kuchni czy aromaterapii. Jest doskonała na bóle głowy i kaszel, działa pobudzająco i ożywczo. Robi się z niej znakomity olejek eteryczny, ponieważ działa wychładzająco. Wypróbuj miętę.

Mięta ma właściwości zarówno antyseptyczne, jak i wykrztuśne, nadaje się zatem do inhalacji dróg oddechowych. Dodana do pasty do zębów, może oddziaływać leczniczo na infekcje dziąseł. 10 kropli olejku użytych do kąpieli działa wychładzająco na ciało.

 

Mięta pieprzowa

Jest wychładzająca i nawilżająca. Ma działanie wiatropędne, uspokajające, pobudzające, przeciwbólowe, antyseptyczne. Pozytywnie wpływa na krew, układ nerwowy, układ pokarmowy i skórę. Wskazania do stosowania: przeziębienie, gorączka, ból gardła, zapalenie krtani, niestrawność, pobudzenie nerwowe, ból głowy, dolegliwości wątroby i dróg żółciowych, astma.

Sposób zastosowania: jako kompres, mleczko kosmetyczne, olejek do masażu, pasta do zębów, płyn do płukania gardła, płyn do płukania jamy ustnej, maść, do kąpieli i inhalacji, do aromaterapii.

Najlepiej łączy się z: szałwia muszkatołowa, szałwia, eukaliptus, lawenda, rozmaryn.

 

Mięta polej

Należąca do rodziny mięty mięta polej ma mocno pikantną i aromatyczną nutę zapachową. Nie zaleca się jej do użytku wewnętrznego, z pewnością nie wolno stosować jej w ciąży. Najlepiej wykorzystywać zewnętrznie do spryskiwania. Mięta polej chroni przed kleszczami i pchłami. Jest dobra do odstraszania owadów.

Wskazania: nerwowość, bóle głowy, odstrasza pchły i komary. Przeciwwskazania: nie stosować w ciąży ani wewnętrznie. Sposób zastosowania: do odstraszania owadów, do spryskiwania.

Aromat: bardzo świeży, silny, ziołowy, miętowy.

Najlepiej łączy się z: rozmaryn, sosna, lawenda, cytrusy, trawa cytrynowa, szałwia.

 

Rozmaite przyprawy znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Warzywny smoothie

Zielony koktajl oczyszczający

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl