
Bylica pospolita to zioło, które wspomaga leczenie dolegliwości kobiecych. Jest zalecana w przypadku nieregularnych i bolesnych miesiączek oraz uciążliwych skurczów menstruacyjnych. Równoważy nastrój, delikatnie uspokaja i harmonizuje emocje.
Ma działanie rozkurczowe i antyseptyczne.
Różne gatunki bylicy stosuje się w celach leczniczych na całym świecie. Dotyczy to takich gatunków jak bylica pospolita, piołun czy bylica trójzębowa występująca w regionie Parku Narodowego Wielkiej Kotliny. Jako gorzkie zioła aromatyczne wszystkie te odmiany mają podobne właściwości.
Spośród nich bylica pospolita jest najskuteczniejsza w przypadku dolegliwości menstruacyjnych, piołun ma najsilniejsze działanie przeciwpasożytnicze i wzmacniające trawienie, a bylica trójzębowa najlepsze właściwości napotne.
Zioła te są zalecane przede wszystkim w leczeniu chorób typu wata, takich jak artretyzm czy choroby nerwowe powstałe na skutek zablokowania wata.
Bylica pospolita rozgrzewa podbrzusze, wzmacnia macicę, reguluje cykl miesiączkowy, łagodzi skurcze menstruacyjne i bóle głowy. Łagodzi bolesne miesiączki. Bylicę pospolitą można stosować z imbirem i miętą polej w celu wywołania menstruacji zatrzymanej przez napięcie nerwowe.
Zewnętrznie można ją stosować do przemywania w przypadku infekcji skórnych, w tym także grzybiczych, lub do irygacji w przypadku drożdżycowych infekcji pochwy.
Bylica pospolita to zioło gorzkie, ostre o właściwościach rozgrzewających. Korzystnie działa na skórę, krew, szpik kostny oraz nerwy. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, na żeński układ rozrodczy, układ trawienny oraz nerwowy.
Działanie bylicy pospolitej: menstruacyjne, rozkurczowe, hemostatyczne, napotne, antyseptyczne.
Wskazania: bolesne miesiączkowanie, obfita menstruacja, bezpłodność, zapobiega poronieniu, rwa kulszowa, depresja, wyczerpanie umysłowe, bezsenność, reumatyzm, infekcje grzybicze.
Najlepiej stosować bylicę w formie naparu (nie gotować) – dawka do 250-500 mg sproszkowanego zioła.
Nie powinno stosować się bylicy pospolitej w przypadku podwyższonej doszy pitta oraz w przypadku infekcji lub stanów zapalnych macicy.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie.Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.