Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • terapie
  • porady
  • ból gardła
ból gardła, ajurweda, porady,
Bóle gardła – co na to ajurweda?

Bóle gardła to zwykle powikłanie po przeziębieniu lub towarzyszące przeziębieniu. Leczy się je w podobny sposób, jak przeziębienie, biorąc pod uwagę specyfikę dolegliwości. Sprawdź, co radzi ajurweda.

 

 

Ból gardła, któremu towarzyszy niedrożność i obecność flegmy, to choroby kapha. W tym przypadku trzeba stosować zioła napotne, wykrztuśne i ściągające.

Ból gardła z poczuciem suchością, chrypką i zaparciem jest dolegliwością wata. Na gardło należy aplikować olej sezamowy lub ghee, szczególnie z tatarakiem lub lukrecją. Doskonała jest także herbatka z lukrecji.

Silny ból i opuchlizna gardła oraz angina to zwykle dolegliwości typu pitta. Wymagają użycia antybiotyków roślinnych, ziół oczyszczających krew i limfę, takich jak katuka, gorzknik, szczaw kędzierzawy lub urzet.

Przy bólach gardła zaleca się płukanie go ziołami ściągającymi, w szczególności dotyczy to osób kapha i pitta. Warto stosować ałun, kurkumę, sumak, szałwię lub woskownicę. Często wystarczy płukanie gardła co godzinę prostą płukanką przygotowaną z kurkumy i soli rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Jeśli gardło jest suche, potrzebne są zioła kojące i nawilżające, takie jak lukrecja lub wiąz czerwony. Inne zalecane zioła ajurwedyjskie do płukania gardła to goździki, haritaki, bibhitaki i kurkuma.

Typowe zioła stosowane w medycynie chińskiej na silny ból gardła to kapryfolium, forsycja, urzet i rozwar. Specjalne zioła zachodnie to echinacea (jeżówka wąskolistna) i dziewanna. Na ból gardła bardzo skuteczna jest też nalewka z echinacei: zaleca się przyjmowanie 10–30 kropli co kilka godzin.

 

Zobacz chyawanprash Dabur, chyawanprash Patanjali, amla, w zielonysklep.com

Przeczytaj także: Jak żyć w zgodzie z cyklem pór roku - ritućarja

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl