Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ból stawów
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • ziołolecznictwo
artretyzm
Ból stawów - co na to ajurweda?

Artretyzm to jedna z najpowszechniejszych chorób przewlekłych i degeneracyjnych. Mimo to, jeśli chodzi o jej leczenie, współczesna medycyna ma niewiele do zaoferowania. Co na temat bólu stawów mówi ajurweda? Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem? Sprawdź.

Ból stawów to przede wszystkim choroba wata. Przejawia się w postaci bólu i osłabienia kości, czyli głównej tkanki wata w ciele. Do przyczyn chorobotwórczych zaliczamy czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Często związany jest z osłabieniem ognia trawiennego i pogorszeniem trawienia, a także wynikającym z tego nagromadzeniem toksyn. Niewłaściwe funkcjonowanie okrężnicy sprawia, że toksyny przedostają się do stawów. Artretyzm może być również skutkiem urazu i niewłaściwym prowadzeniem rehabilitacji, co w konsekwencji prowadzi do stanu przewlekłego.

 

Masaż i rodzaje leczniczego oleju

Stosowane zewnętrznie oleje lecznicze rozluźniają stawy, usuwają toksyny, odżywiają tkanki i łagodzą ból. Doskonałe pod tym względem są specjalne, lecznicze oleje ajurwedyjskie.

Olej Mahanarayan, którego głównym składnikiem jest shatavari, poprawia elastyczność, łagodzi sztywność i powstrzymuje ból. Można go stosować w razie zmęczenia i spięcia mięśni, i do odżywienia skóry. Jest wskazany dla tancerzy i sportowców.

Olej Narayan, którego głównym składnikiem jest ashwagandha, zaleca się w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów. Poprawia krążenie w kończynach dolnych.

Można też użyć ciepłego oleju sezamowego. Ból artretyczny doskonale koi także olej rycynowy, ponadto likwiduje opuchliznę i przyspiesza gojenie się tkanek. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, aplikuje się olej rycynowy na chore stawy na całą noc. Oleje lecznicze możemy przygotować samodzielnie, gotując określone zioła w oleju sezamowym.

Doskonała jest terapia napotna w postaci sauny. Lecznicza moc pary zwiększa się, gdy do mieszanki dodamy zioła napotne, takie jak efedra, dzięgiel, liście laurowe lub liście eukaliptusa.

 

Zioła

Olejki eteryczne z ziół – na przykład kamforowy, miętowy lub z golterii – nadają się do stosowania zewnętrznego, szczególnie w razie bólu i opuchlizny. Można je rozpuścić w spirytusie albo połączyć z ziołami tonizującymi, na przykład ashwagandhą w preparatach z oleju sezamowego. Golteria zawiera salicylan metylu i można jej używać zamiast aspiryny, aby zwalczyć ból.

Ponieważ artretyzm jest chorobą powodowaną przez toksyny, czyli ama, trzeba podsycić ogień trawienny. Pomocne bywają rozgrzewające ostre zioła, takie jak pieprz kajeński, cynamon, suszony imbir i kardamon dziki. Trzeba jednak uważać z takimi rozgrzewającymi środkami kiedy występuje gorączka lub stan zapalny. Należy unikać wilgotnych i ciężkich pokarmów powodujących tworzenie się toksyn.

Cenne ajurwedyjskie zioła na ból stawów to m.in. guggul, korzeń rącznika, kurkuma, kardamon dziki, nirgundi. Łagodzą one bóle stawów i zwiększają elastyczność. Guggul w szczególności nadaje się do oczyszczania tkanki kostnej oraz wzmacniania kości i zwiększania elastyczności. Jest wskazany do łagodzenia skutków urazów sportowych. Musta – ziele stosowane także w medycynie chińskiej – w ajurwedzie jest środkiem stosowanym w razie bólów i skurczów reumatycznych. Nirgundi łagodzi ból i działa przeciwzapalnie.

Skuteczny preparat z ziół zachodnich zawiera równe części dzięgielu, kopytnika, cynamonu i lukrecji. Wymienione zioła można zaparzać lub spożywać w postaci sproszkowanej w dawce 1 łyżeczki z miodem. Taka mieszanka jest dość skuteczna w początkowych stadiach artretyzmu zwłaszcza dla osób wata lub kapha. Jeśłi zaostrzona jest pitta lub pojawił się stan zapalny, należy dodać jedno lub dwa gorzkie zioła, takie jak katuka, berberys lub gorzknik.

 

W następnej części artykułu – kolejne cenne porady ajurwdyjskie na temat bólu stawów.

 

Zobacz Salai Guggal w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz Olej Mahanaryan w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Ból stawów - co poradzić? 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl