Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty naturalne
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • ajurweda Kraków
olejki eteryczne
Ból stawów - ajurwedyjskie podejście

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy o domowych sposobach na ból stawów i artretyzm. Omówiliśmy m.in. terapeutyczne masaże, rodzaje leczniczych olejów, terapię napotną, zioła na ból stawów. Jak sobie pomóc, kiedy medycyna zawodzi? Sprawdź.

Artretyzm typu wara wywołuje silny ból, który jest zmienny, wędrujący, pulsujący i przeszywający, a przy tym zmniejsza się pod wpływem gorąca, nasila zaś pod wpływem zimna. Skóra jest sucha lub się łuszczy, stawy stają się sztywne i trzeszczą, poruszanie się przychodzi z trudnością. Często dochodzi do deformacji kości. Poza tym mogą wystąpić zaparcia, wzdęcia i ból w dole pleców. Towarzyszące objawy to: nerwowość, niepokój, lęk i bezsenność.

Artretyzm typu pitta objawia się jako stan zapalny, opuchlizna lub poczucie pieczenia. Ból zmniejsza się pod wpływem zimna, a nasila pod wpływem gorąca. Towarzyszące objawy to: pocenie się, drażliwość.

Objawy artretyzmu typu kapha to opuchlizna i obrzęk stawów. Ból jest miejscowy, tępy, wyczerpujący. Słabnie pod wpływem gorąca, a nasila pod wpływem chłodu i wilgoci. Towarzyszące objawy to: zastój w klatce piersiowej, śluz w kale.

 

Specyficzne leczenie bólu stawów

Leczenie artretyzmu typu wata jest podobne do ogólnego leczenia za pomocą diety łagodzącej tę doszę, usuwającej toksyny z organizmu. Podstawą są różne rodzaje zioła guggul i oleju sezamowego. Kardamon dziki to środek często stosowany w chorobie. Jeśli doszło do degeneracji kości, niezbędne są zioła tonizujące, takie jak ashwagandha czy vidari. Są one jednak ciężkie z natury, dlatego trzeba uważać aby nie zwiększyły ilości toksyn. Regularnie masuje się olejem całe ciało. Ciepłe kąpiele z dodatkiem soli mineralnych, takich jak sól EPSOM, działają na stawy kojąco oraz ułatwiają usuwanie toksyn.

W przypadku artretyzmu typu pitta wskazane są dodatkowe gorzkie zioła oraz dieta łagodząca tę doszę. Na stawy można aplikować pastę lub olejek z drewna sandałowego, olej kokosowy albo olej Brahmi. Pomagają także zimne okłady. Wskazane zioła to guggul, drewno sandałowe, guduchi, aloes, neem, kurkuma, szafran i inne gorzkie zioła przeciwreumatyczne.

Dla doszy kapha zaleca się w szczególności pikantne zioła, takie jak cynamon, imbir, gorczyca, pieprz kajeński, kurkuma, Trikatu. Rozgrzewające zioła, na przykład gorczycę, pieprz kajeński lub imbir, można stosować w formie past, plastrów bądź nalewki alkoholowej do nacierania. Doskonale działa sproszkowany tatarak używany do suchego masażu chorego miejsca. Zewnętrznie można stosować olej gorczycowy, z odrobiną pieprzu kajeńskiego. Należy całkowicie zrezygnować z nabiału i cukru.

Czasem zdarza się, że ból stawów jest objawem dny moczanowej. Dna to choroba metaboliczna polegająca na tym, że kwas moczowy odkłada się w chrząstkach stawów. Ajurweda traktuje tę chorobę podobnie jak artretyzm a wiele metod leczenia jest takich samych. Cechą charakterystyczną schorzenia jest puchnięcie i ból dużego palca u nogi. Leczenie polega głównie na łagodzeniu doszy wata i oczyszczaniu krwi.

Przyczyną dny moczanowej jest spożywanie pokarmów, które przyczyniają się do powstawania toksyn we krwi: zbyt słonych, kwaśnych, pikantnych, zbyt tłustych. Z diety należy wyeliminować: tłuste mięso, cukier, produkty marynowane, kwaśne owoce, alkohol. Do diety należy wprowadzić: świeże warzywa, świeże owoce, ryż, pszenica, ziemniaki.

Stosuje się zioła oczyszczające, jak guduchi, guggul, mirra, neem, drewno sandałowe, wetyweria. Dobry środek domowy to żel aloesowy, najlepiej z kurkumą. Zewnętrznie można stosować olej rycynowy. Wskazane zioła zachodnie to: mniszek, czerwona koniczyna, łopian, berberys.

 

Zobacz Salai Guggal w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Przeczytaj także:

Ból stawów - co na to ajurweda?  

 

 

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. David Frawley. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2019.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl