Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • aromaterapia
  • książki ajurwedyjskie
  • bergamotka
zioła na dobry nastrój
Bergamotka - na dobry nastrój

Bergamotka to naturalny środek antydepresyjny. Można ją stosować w postaci okładów, olejków do skrapiania lub jako dodatek do herbaty. Przyjmowana doustnie pozytywnie działa również na układ pokarmowy. Zewnętrznie skutecznie pomaga na podrażnienie skóry. Wypróbuj.

Osoby cierpiące na depresję nie potrafią doświadczać bogactwa życia, cieszyć się życiem. Często obniżony nastrój i depresja idą w parze z niedrożnością wątroby i woreczka żółciowego.

Olejek bergamotowy pozyskuje się ze skórki owocu cytrusowego, który rośnie niemal wyłącznie na południu Włoch i w kilku miejscach regionu śródziemnomorskiego. Jest on tłoczony na zimno. Można także kupić olejek bergamotkowy destylowany parą, który działa leczniczo na skórę, ale jest dość drogi.

Ponieważ wiele składników olejku bergamotowego jest filtrowanych w drogach moczowych, działa on skutecznie w przypadku infekcji nerek i pęcherza moczowego. Doskonale nadaje się również wspomagająco do leczenia uzależnień.

Przyjmowany doustnie, działa łagodząco na układ pokarmowy.

Bergamotka znana jest z tego, że dodaje się ją do herbaty Earl Grey. Stosowana zewnętrznie bardzo skutecznie pomaga na podrażnienie skóry. Zmniejsza gorączkę.

Można dodawać ją do ciasta naleśnikowego – wówczas naleśniki będą miały nietypowy, nieco cytrynowy smak.

Smak wg systematyki ajurwedy: słodki, kwaśny, cierpki

Energetyka: rozgrzewająca, wysuszająca

Działanie: antyseptyczne, przeciwgorączkowe, antydepresyjne, przyspieszające gojenie, rozkurczowe, ściągające, pobudzające apetyt

Wskazania: zapalenie dziąseł, ból gardła, zapalenie pęcherza moczowego, gorączka, brak apetytu, wzdęcia, zaburzenia emocjonalne, problemy skórne, obniżony nastrój

Sposób zastosowania: w herbacie, jako płyn do płukania jamy ustnej, kompres, mleczko, perfumy, olejek do masażu, do kąpieli, do inhalacji.

Aromat: bogaty, na początki słodki owocowy, następnie charakterystyczny olejkowo-ziołowy. Słodycz ustępuje bardziej bogatej nucie, nieco przypominającej szałwię muszkatołową.

Najlepiej łączy się z: cyprys, jaśmin, jałowiec, lawenda, trawa cytrynowa.

 

Olejki do ciała o różnych zapachach oraz ajurwedyjskie oleje do masażu znajdziesz w zielonysklep.com.

 

Przeczytaj także:

Olejki na dobry nastrój

Szałwia - co warto o niej wiedzieć

Rumianek - naturalnie dla dzieci 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i aromaterapia. Light Miller, Bryan Miller. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl