
Bazylia to według ajurwedy jedna z najdoskonalszych roślin. Rumianek to popularne zioło o wielu właściwościach leczniczych. Dowiedz się więcej, dlaczego warto włączyć te rośliny do swojej diety.
Bazylia
Jest skutecznym zielem napotnym i przeciwgorączkowym w przypadku większości przeziębień, grypy i chorób płuc. Usuwa nadmiar kapha z płuc i kanałów nosowych, zwiększa ilość energii i wyostrza zmysły. Ponadto usuwa nadmiar gazów z jelita grubego, zwiększa wchłanianie i wzmacnia tkankę nerwową, poprawiając pamięć.
Bazylię można przyjmować w postaci płynnej z dodatkiem miodu, co rozjaśnia umysł. Sok ze świeżych liści stosuje się zewnętrznie do leczenia infekcji grzybiczych skóry. Ze względu na działanie oczyszczające bazylię należy trzymać w domu w doniczce. Wchłania ona jony dodatnie, dodaje energii jonom ujemnym.
Wraz z lotosem bazylia jest uważana za najświętszą roślinę indyjską. Według ajurwedy święta bazylia – w Indiach zwana tulsi – otwiera serce i umysł, wzmacnia układ odpornościowy, wzmacnia współczucie i jasność umysłu. Łodygi tulsi nosi się w Indiach na szyi, wierząc, że wzmacniają one energię oddania i miłości.
Bazylię najlepiej stosować w postaci naparu lub soku.
Działanie bazylii: napotne, przeciwgorączkowe, uspokajające, rozkurczowe, antybakteryjne, antyseptyczne.
Wskazania do stosowania: przeziębienia, kaszel, niedrożność zatok, bóle głowy, artretyzm, reumatyzm, gorączka, wzdęcia.
Rumianek
Przynosi ulgę w bólach głowy spowodowanych zaburzeniami trawiennymi i żółciowymi. Zmniejsza zastój krwi i wywołuje menstruację. Jest zielem sattwicznym, które w dużym stopniu równoważy emocje. Uśmierza bóle nerwowe i wzmacnia oczy.
Jeśli do rumianku dodamy odrobinę świeżego imbiru, zrównoważymy jego działanie i wyeliminujemy ewentualne właściwości wymiotne. Rumianek jest stosowany zewnętrznie do przemywania oczu lub jako okład w razie nerwobólów. W większości przypadków jego działanie lecznicze jest łagodne. Rumianek służy także jako dodatek o właściwościach harmonizujących.
W niewielkich ilościach jest wskazany dla wszystkich konstytucji, a zwłaszcza dla pitta. Najlepiej stosować go w postaci naparów (zimnych lub gorących). Warto pamiętać, że w dużych dawkach może działać wymiotnie i może nasilać wata.
Działanie rumianku: napotne, wiatropędne, uspokajające, rozkurczowe, przeciwbólowe, menstruacyjne, wymiotne.
Wskazania do stosowania: bóle głowy, niestrawność, zaburzenia trawienne i nerwowe u dzieci, kolka, stany zapalne oczu, bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki.
Opracowanie na podstawie: