Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • bazylia
  • rumianek
  • właściwości
Bazylia i rumianek

Bazylia to według ajurwedy jedna z najdoskonalszych roślin. Rumianek to popularne zioło o wielu właściwościach leczniczych. Dowiedz się więcej, dlaczego warto włączyć te rośliny do swojej diety.

Bazylia

Jest skutecznym zielem napotnym i przeciwgorączkowym w przypadku większości przeziębień, grypy i chorób płuc. Usuwa nadmiar kapha z płuc i kanałów nosowych, zwiększa ilość energii i wyostrza zmysły. Ponadto usuwa nadmiar gazów z jelita grubego, zwiększa wchłanianie i wzmacnia tkankę nerwową, poprawiając pamięć.

Bazylię można przyjmować w postaci płynnej z dodatkiem miodu, co rozjaśnia umysł. Sok ze świeżych liści stosuje się zewnętrznie do leczenia infekcji grzybiczych skóry. Ze względu na działanie oczyszczające bazylię należy trzymać w domu w doniczce. Wchłania ona jony dodatnie, dodaje energii jonom ujemnym.

Wraz z lotosem bazylia jest uważana za najświętszą roślinę indyjską. Według ajurwedy święta bazylia – w Indiach zwana tulsi – otwiera serce i umysł, wzmacnia układ odpornościowy, wzmacnia współczucie i jasność umysłu. Łodygi tulsi nosi się w Indiach na szyi, wierząc, że wzmacniają one energię oddania i miłości.

Bazylię najlepiej stosować w postaci naparu lub soku.

Działanie bazylii: napotne, przeciwgorączkowe, uspokajające, rozkurczowe, antybakteryjne, antyseptyczne.

Wskazania do stosowania: przeziębienia, kaszel, niedrożność zatok, bóle głowy, artretyzm, reumatyzm, gorączka, wzdęcia.

 

Rumianek

Przynosi ulgę w bólach głowy spowodowanych zaburzeniami trawiennymi i żółciowymi. Zmniejsza zastój krwi i wywołuje menstruację. Jest zielem sattwicznym, które w dużym stopniu równoważy emocje. Uśmierza bóle nerwowe i wzmacnia oczy.

Jeśli do rumianku dodamy odrobinę świeżego imbiru, zrównoważymy jego działanie i wyeliminujemy ewentualne właściwości wymiotne. Rumianek jest stosowany zewnętrznie do przemywania oczu lub jako okład w razie nerwobólów. W większości przypadków jego działanie lecznicze jest łagodne. Rumianek służy także jako dodatek o właściwościach harmonizujących.

W niewielkich ilościach jest wskazany dla wszystkich konstytucji, a zwłaszcza dla pitta. Najlepiej stosować go w postaci naparów (zimnych lub gorących). Warto pamiętać, że w dużych dawkach może działać wymiotnie i może nasilać wata.

Działanie rumianku: napotne, wiatropędne, uspokajające, rozkurczowe, przeciwbólowe, menstruacyjne, wymiotne.

Wskazania do stosowania: bóle głowy, niestrawność, zaburzenia trawienne i nerwowe u dzieci, kolka, stany zapalne oczu, bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl