Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • produkty naturalne
kuchnia indyjska
Bardzo prosty ryż

Polecamy proste danie na bazie ryżu basmati. Z dodatkiem odrobiny ghee, nasion kminu i łyżeczki soli jest świetnym dodatkiem do zupy z soczewicy, do zupy jarzynowej lub do warzyw z grilla. Szybki w przygotowaniu, niewymagający wielu składników - równoważy wszystkie trzy dosze. Spróbuj.

 

Składniki:

2 szklanki ryżu basmati

1 łyżka ghee

1 szczypta nasion kminu

1/2 łyżeczki soli

4 szklanki gorącej wody

 

Przygotowanie:

Opłucz ryż dwukrotnie i odsącz go. Aby dokładnie umyć ryż, wsyp odmierzoną ilość do rondla i nalej wody do pełna. Zamieszaj i ostrożnie wylej wodę tak, aby nie wysypać ryżu. Ponownie wlej wodę i zamieszaj dwa, trzy razy. Ostrożnie wylej wodę i odcedź ryż na sitku. Jeśli jakieś ziarenka zostaną w rondlu, nalej do niego wody i przecedź przez sitko. Wysusz rondel na średnim ogniu. Podsmaż nasiona kminu w ghee, a następnie dodaj ryż, mieszając bardzo starannie. Wsyp sól i wlej gorącą wodę. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 2-3 minuty. Następnie zmniejsz ogień i przykryj garnek. Jeśli chcesz, aby ryż był bardziej lepki, przykryj garnek jedynie częściowo. Jeśli chcesz, aby był bardziej sypki, przykryj garnek szczelnie. Gotuj do miękkości przez 15-20 minut.

Ten „prosty ryż” można jeść z zupą z soczewicy lub zupą jarzynową.

 

Zobacz ryż basmati biały w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Ryż z rodzynkami na śniadanie 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl