
Dwa ważne zioła stosowane w medycynie ajurwedyjskiej. Ashwagandha – odmładza organizm, odżywia tkanki, pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Neem – silnie oczyszcza organizm, usuwa toksyny, pozytywnie wpływa na redukcję wagi. Sprawdź, jakie mają właściwości lecznicze.
ASHWAGANDHA
stosowana część: korzeń
energetyka: gorzkie, cierpkie, słodkie/rozgrzewające/słodkie
układy: rozrodczy, nerwowy, oddechowy
działanie: tonizujące, odmładzające, afrodyzjak, uspokajające, ściągające
wskazania: ogólne osłabienie, osłabienie seksualne, wyczerpanie nerwowe, okres rekonwalescencji, choroby wieku podeszłego, wyczerpanie u dzieci, utrata pamięci, osłabienie mięśni, przepracowanie, osłabienie tkanek, bezsenność, paraliż, stwardnienie rozsiane, osłabienie oczu, reumatyzm, choroby skóry, kaszel, trudności z oddychaniem, anemia, zmęczenie, bezpłodność, opuchlizna gruczołów
przeciwwskazania: duża ilość toksyn, silna niedrożność
sposób przygotowania: wywar, wywar mleczny, proszek (250 mg–1 g), pasta, lecznicze ghee, leczniczy olejek
Ashwagandha zajmuje w farmakologii ajurwedyjskiej podobną pozycję jak żeń-szeń w medycynie chińskiej, jest jednak o wiele tańsza. To najlepsze zioło odmładzające, przede wszystkim oddziałujące na mięśnie, szpik kostny i nasienie, zalecane zwłaszcza dla osób o konstytucji wata.
Stosuje się ją w chorobach wywołujących osłabienie i niedobór tkanek u dzieci, osób starszych, przewlekle chorych, przepracowanych, sypiających zbyt krótko lub wyczerpanych nerwowo.
Jako środek regenerujący można ją stosować w postaci wywaru mlecznego, do którego dodaje się nierafinowany cukier, miód, pippali lub ryż basmati. W takiej postaci powstrzymuje proces starzenia i pobudza procesy anaboliczne organizmu.
Ponieważ posiada cechy sattwiczne znakomicie oddziałuje na umysł – odżywia go i rozjaśnia. Działa uspokajająco i wywołuje głęboki sen bez marzeń sennych.
Ashwagandha jest doskonała dla osłabionych kobiet w ciąży; pomaga także ustabilizować płód. Regeneruje układ hormonalny, przyspiesza gojenie tkanek. Może być stosowana zewnętrznie na rany i skaleczenia. Pięć gramów proszku można zażywać dwa razy dziennie z ciepłym mlekiem lub wodą oraz nierafinowanym cukrem.
NEEM
stosowana część: kora, liście
energetyka: gorzkie/wychładzające/ostre
układy: trawienny, krążenia, oddechowy, moczowy
działanie: gorzki środek tonizujący, przeciwgorączkowe, oczyszczające krew, antyseptyczne, przeciwwymiotne
wskazania: choroby skóry, pokrzywka, egzema, grzybica, pasożyty, gorączka, kaszel, pragnienie, mdłości, wymioty, cukrzyca, guzy, otyłość, artretyzm, reumatyzm, żółtaczka
przeciwwskazania: choroby przebiegające z wyziębieniem i ubytkiem tkanek
sposób przygotowania: napar (gorący lub zimny), wywar, proszek (250–500 mg), pasta, lecznicze ghee, olejek leczniczy
Neem jest jednym z najsilniejszych środków odtruwających i oczyszczających krew stosowanych w ajurwedzie. Obniża gorączkę i usuwa toksyny obecne w większości chorób zapalnych skóry, a także toksyny znajdujące się w owrzodziałej błonie śluzowej.
Jest silnym środkiem przeciwgorączkowym, skutecznym w gorączkach przerywanych i okresowych (jest wówczas zazwyczaj stosowany wraz z czarnym pieprzem i goryczką).
Neem można przyjmować zawsze wtedy, gdy wskazane jest oczyszczenie lub terapia redukująca. Usuwa każdą obcą tkankę lub jej nadmiar, ma też działanie ściągające, które przyspiesza gojenie. W przypadku silnego zmęczenia lub wyczerpania należy go stosować ostrożnie.
W postaci olejku leczniczego jest jednym z najlepszych środków przyspieszających gojenie i dezynfekujących w chorobach skóry, a także lekiem przeciwzapalnym zalecanym w razie bólów stawów i mięśni.
Ashagandha i Neem – firmy Pukka – znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.
Przeczytaj także:
Zioła stosowane w praktyce jogi
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2014.