Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • olejki eteryczne
  • zapachy
  • kosmetyki naturalne
zapachy ajurwedyjskie
Aromaty - kosmetyki pachnące ajurwedą

Uzdrawiająca moc ajurwedyjskich ziół jest bardzo rozległa i głęboka. Zapachy roślin mają ważne znaczenie w kosmetyce i ziołolecznictwie. W ajurwedzie aromaty dobiera się tak, aby zrównoważyły swoimi właściwościami dosze. Aromaty ożywiają ciało i umysł, przywracają harmonię, dają przyjemność zmysłom.

Zapachy roślin powstają w komórkach rośliny pod wpływem słońca. Francuski aromatoterapeuta Marcel Lafabre powiedział kiedyś, że esencje zapachowe są przejawem radości życia rośliny. Aromaty ożywiają zarówno ciało, jak i umysł, dają przyjemność zmysłom i zapewniają nam kontakt z naturą, zawsze gdy się na nie natkniemy.

Wiele esencji ma działanie antyseptyczne. Niektóre są pomocne w przypadku infekcji wirusowych, ponieważ poprawiają odporność. Inne pobudzają zdrowy podział i wzrost komórek. Nie tylko zapewniają ciału zdrowie i piękny zapach, ale - jak dowiedziono – przywracają także harmonię i równowagę umysłową.

Zapachy roślin mają ważne znaczenie w kosmetyce i ziołolecznictwie. Coraz częściej używa się ich też w medycynie konwencjonalnej. Na przykład, esencję lawendową stosuje się na silne poparzenia, zaś esencję różaną do leczenia uzależnień, depresji i nerwic. Takie esencje bywają przydatne w dolegliwościach, w których medycyna zaleca stosowanie łagodnych środków uspokajających.

 

W ajurwedzie aromaty dobiera się tak, aby zrównoważyły swoimi właściwościami dosze. Bierze się pod uwagę także ich zapach oraz to, czy mają działanie wychładzające czy rozgrzewające. Duże znaczenie ma także to, jak zapachy wpływają na emocje i równowagę psychiczną.

Zapachy dla doszy wata

Powinny być słodkie lub lekko kwaśne, rozgrzewające, odżywcze, nawilżające i ogólnie uspokajające układ nerwowy i umysł.

Jak zawsze w przypadku wata, należy zachować umiar. Esencje działają szczególnie silnie i dlatego należy je stosować w stężeniu i dawkach takich jak zalecane. W przypadku doszy wata bardzo silny zapach będzie mieć działanie podrażniające.

Zapachy zalecane dla doszy wata to: szałwia muszkatołowa, geranium, cynamon, cyprys, goździki, jaśmin, piżmo, pomarańcza, róża, drzewo sandałowe (stosowane na ciepło).

Najlepszą bazą (nośnikiem) olejków dla doszy wata jest tłoczony na zimno olej sezamowy. Ma działanie rozgrzewające, odżywiające, ugruntowujące oraz silnie uspokajające i nawilżające. To jedyny znany olej, jaki przenika przez wszystkie siedem warstw skóry.

Oleje z awokado, nasion marchwi i oleje z witaminą E nadają się do dodatkowego nawilżania bardzo suchej skóry.

 

Zapachy dla doszy pitta 

Powinny być słodkie, lekko cierpkie lub gorzkie. Powinny działać ochładzająco na ciało i równoważyć takie emocje jak niepokój, niecierpliwość, gniew i agresja.

Zapachy zalecane dla doszy pitta to: rumianek, gardenia, jaśmin, wiciokrzew, lotos, trawa cytrynowa, melisa, mięta, róża, drzewo różane, drzewo sandałowe, wetyweria.

Tradycyjnie róży i drzewa sandałowego często używa się do produkcji kosmetyków ajurwedyjskich. Drzewo sandałowe stosuje się na okolice „trzeciego oka” (pośrodku czoła), aby wyciszyć umysł i emocje.

Najlepszym nośnikiem olejków dla doszy pitta jest olejek kokosowy. W kosmetyce europejskiej uważany jest czasem za zbyt ciężkim. Doskonałymi jego substytutami są oleje: słonecznikowy, szafranowy, jojoba, a nawet sezamowy, pod warunkiem że zmieszany zostanie z esencją o działaniu ochładzającym.

 

Zapachy dla doszy kapha 

Powinny być ostre, lekko cierpkie lub gorzkie, lekkie, drzewne, rozgrzewające, a mimo to powinny pobudzać umysł i ciało.

Zapachy zalecane dla doszy kapha to: cedr, cynamon, piżmo, eukaliptus, mirra, paczuli, sosna, szałwia.

Najlepszą bazą olejków dla doszy kapha są: olej gorczycowy, olej lniany, olej jojoba, oliwa z oliwek i olej migdałowy.

Wszystkie oleje bazowe pochodzenia roślinnego powinny być tłoczone na zimno i, jeśli to możliwe, organiczne. Oleje tłoczone na zimno są bogate w witaminy B i E.

Olejki organiczne zawsze są najlepsze, ponieważ są bogatsze i bardziej żywotne. Są również wolne od pestycydów i chemicznych nawozów.

 

Olej sezamowy, olej migdałowy, olej gorczycowy, olej kokosowy, a także pięknie pachnące olejki do ciała Orientana znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Domowe SPA - podaruj sobie relaks

Kosmetyki wegańskie - domowe receptury

Masaż na dobry nastrój 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl