
Zioła aromatyczne bardzo silnie oddziałują na umysł i pranę, pobudzając mózg. Inne pomagają uspokoić umysł i otworzyć serce. Można je stosować w formie herbatek, esencjonalnych olejów lub kadzidełek do inhalacji.
Zioła aromatyczne
Ostre zioła aromatyczne, takie jak imbir, mięta i szałwia, skutecznie stymulują umysł i pobudzają świadomość. Są szczególnie korzystne w praktyce jogi wiedzy. Pomagają również oczyścić głowę i zatoki oraz wzmagają przepływ prany. Wzmacniają przepływ energii, co jest wskazane podczas ćwiczeń oddechowych.
Zapachy takich kwiatów jak jaśmin czy róża sprzyjają otwieraniu serca i oddaniu. Wyciszają umysł zewnętrzny oraz jego emocjonalne i zmysłowe przeciążenie, umożliwiając uzyskanie głębszego poziomu odczuwania. Szczególnie przydatne są do relaksacji i w przypadku kiedy jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców.
Ostre zioła aromatyczne to: kamfora, eukaliptus, mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, cynamon, imbir, olejek drzewa herbacianego, tulsi.
Słodkie zapachy kwiatowe to: jaśmin, róża, szafran, drzewo sandałowe, irys, lotos, kapryfolium.
Olejki w praktyce jogi
Szczególnie dobroczynne właściwości mają olejki do użytku zewnętrznego, zwłaszcza olej sezamowy. Olejki takie przeciwdziałają sztywnieniu stawów i mięśni oraz odżywiają głębsze tkanki ciała. Ajurwedyjskie olejki o działaniu leczniczym, powstające w wyniku gotowania specjalnych ziół na bazie oleju sezamowego, są wyjątkowo ważne. Nie tylko pomagają w praktykowaniu asan jogi, ale także leczą choroby kości i tkanek nerwowych.
Masaż przy użyciu olejku może przyczynić się do tego, że będziemy w stanie wykonać najbardziej skomplikowane asany. Może nam też pomóc uziemić pranę, dzięki czemu ćwiczenia pranajamy nie będą powodować suchości w układzie nerwowym. Większości z nas, zwłaszcza osobom typu wata, regularny masaż olejkiem – jako element stylu życia – mógłby przynieść wiele korzyści.
Olej sezamowy ma właściwości łagodzące wata. Usprawnia przepływ energii. Olej kokosowy ma cechy łagodzące pitta. Wyjątkowo korzystne jest stosowanie go na głowę, ponieważ to miejsce w przypadku osób pitta często ulega przegrzaniu. Olej gorczycowy ma właściwości łagodzące kapha. Przede wszystkim korzystne jest stosowanie go na okolice klatki piersiowej i płuc, w których gromadzi się kapha.
Ghee łagodzi pitta i wata. Używa się go głównie w leczeniu wysypek skórnych o charakterze suchym lub zapalnym, które inne olejki, zazwyczaj o działaniu rozgrzewającym, mogłyby zaostrzyć.
Do praktyki jogi szczególnie polecamy – olejek zwiększający ruchomość stawów i zmniejszający bóle mięśni – zobacz Olejek Ayush.
Opracowanie na podstawie: