Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • aromaty
  • olejki
  • zioła
  • joga
Aromaty i olejki w praktyce jogi

Zioła aromatyczne bardzo silnie oddziałują na umysł i pranę, pobudzając mózg. Inne pomagają uspokoić umysł i otworzyć serce. Można je stosować w formie herbatek, esencjonalnych olejów lub kadzidełek do inhalacji.

Zioła aromatyczne

Ostre zioła aromatyczne, takie jak imbir, mięta i szałwia, skutecznie stymulują umysł i pobudzają świadomość. Są szczególnie korzystne w praktyce jogi wiedzy. Pomagają również oczyścić głowę i zatoki oraz wzmagają przepływ prany. Wzmacniają przepływ energii, co jest wskazane podczas ćwiczeń oddechowych.

Zapachy takich kwiatów jak jaśmin czy róża sprzyjają otwieraniu serca i oddaniu. Wyciszają umysł zewnętrzny oraz jego emocjonalne i zmysłowe przeciążenie, umożliwiając uzyskanie głębszego poziomu odczuwania. Szczególnie przydatne są do relaksacji i w przypadku kiedy jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców.

Ostre zioła aromatyczne to: kamfora, eukaliptus, mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, cynamon, imbir, olejek drzewa herbacianego, tulsi.

Słodkie zapachy kwiatowe to: jaśmin, róża, szafran, drzewo sandałowe, irys, lotos, kapryfolium.

Olejki w praktyce jogi

Szczególnie dobroczynne właściwości mają olejki do użytku zewnętrznego, zwłaszcza olej sezamowy. Olejki takie przeciwdziałają sztywnieniu stawów i mięśni oraz odżywiają głębsze tkanki ciała. Ajurwedyjskie olejki o działaniu leczniczym, powstające w wyniku gotowania specjalnych ziół na bazie oleju sezamowego, są wyjątkowo ważne. Nie tylko pomagają w praktykowaniu asan jogi, ale także leczą choroby kości i tkanek nerwowych.

Masaż przy użyciu olejku może przyczynić się do tego, że będziemy w stanie wykonać najbardziej skomplikowane asany. Może nam też pomóc uziemić pranę, dzięki czemu ćwiczenia pranajamy nie będą powodować suchości w układzie nerwowym. Większości z nas, zwłaszcza osobom typu wata, regularny masaż olejkiem – jako element stylu życia – mógłby przynieść wiele korzyści.

Olej sezamowy ma właściwości łagodzące wata. Usprawnia przepływ energii. Olej kokosowy ma cechy łagodzące pitta. Wyjątkowo korzystne jest stosowanie go na głowę, ponieważ to miejsce w przypadku osób pitta często ulega przegrzaniu. Olej gorczycowy ma właściwości łagodzące kapha. Przede wszystkim korzystne jest stosowanie go na okolice klatki piersiowej i płuc, w których gromadzi się kapha.

Ghee łagodzi pitta i wata. Używa się go głównie w leczeniu wysypek skórnych o charakterze suchym lub zapalnym, które inne olejki, zazwyczaj o działaniu rozgrzewającym, mogłyby zaostrzyć.

Do praktyki jogi szczególnie polecamy – olejek zwiększający ruchomość stawów i zmniejszający bóle mięśni – zobacz Olejek Ayush.

Opracowanie na podstawie:

Joga i ajurweda. Samouzdrawianie i samourzeczywistnienie. David Frawley. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl