
Czy wiesz, że struktura molekularna czystego roślinnego olejku eterycznego jest tak mała, że już po kilku minutach od zaaplikowania wykrywa się go w oddechu oraz krwi? Wyobraź sobie, jak wiele korzyści odnosi skóra, błyskawicznie wchłaniając te cuda natury: regenerujące i upiększające i relaksujące…
Bergamotka (Citrus bergamia)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Olejek bergamotowy tłoczony na zimno ze skórki owocu, stosowany jest do aromatyzowania herbaty Earl Grey. Ma bogaty, głęboki, kwiatowo-cytrusowy zapach, który działa odświeżająco, równoważąco; łagodzi niepokój, napięcie nerwowe i depresję. Jest używany do przyrządzania balsamów nasennych oraz wywołujących marzenia senne. Przeciwskazania: Nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz chorych na padaczkę. W przypadku osób o wrażliwej cerze, może uczulać na światło i podrażniać skórę.
Ylang ylang (Cananga odorata)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Ten słodki, nieco lepki, pikantny i kwiatowy olejek eteryczny może śmiało konkurować z olejkiem różanymi i jaśminowym o miano jednego z najbardziej egzotycznych aromatów, jakie w ogóle istnieją. Jego zapach rozluźnia mięśnie oraz wycisza ośrodkowy układ nerwowy, reguluje nastrój, uspokaja umysł i działa antydepresyjnie. Ponadto olejek reguluje wydzielanie łoju w przypadku wszystkich rodzajów cery. Stosuje się go w recepturach olejków do ciała i do masażu oraz perfumach kwiatowych, balsamach do ciała, kremach oraz balsamach nasennych. Doskonale komponuje się z takimi olejkami eterycznymi jak: cytrusowe, kwiatowe, cedrowe oraz korzenne. Kiedy odczuwamy niepokój, należy wdychać zapach olejku ylang ylang bezpośrednio z butelki lub aplikować go na wewnętrzną stronę nadgarstków, za uszami oraz pod kolanami.
Geranium (Pelargonium graveolens lub Pelargonium x asperum)
Właściwości i zastosowanie kosmetyczne: Ten olejek eteryczny nazywany jest po prostu „geranium”. Obie podane nazwy botaniczne są prawidłowe. Świeży, różany, „zielony” zapach, który poprawia nastrój i przywraca równowagę, pochodzi z liści, łodyg i kwiatów. Wdychanie go zmniejsza stres, zmęczenie i niepokój. Pobudzający, lekko ściągający olejek jest używany przy opuchliźnie nóg spowodowanej słabym krążeniem. To także doskonały dodatek do mieszanki olejków do masażu antycellulitowego oraz eliksir do twarzy dla skóry dojrzałej, mieszanej i zniszczonej przez warunki środowiskowe. Reguluje wydzielanie łoju, dlatego jest odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry.
Wybrane olejki aromaterapeutyczne znajdziesz w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Zrób to sam: składniki naturalnych kosmetyków
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe, Stephanie Tourles, zielone-wydawnictwo.pl