Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • alergia pokarmowa
  • zdrowa żywność
  • produkty naturalne
  • ajurweda Kraków
nietolerancja pokarmowa
Alergie pokarmowe - kakao, miód, zioła

W pierwszej części artykuły opisaliśmy najczęstsze alergeny występujące w żywności, a więc gluten, orzechy i soję. W tej części bierzemy pod lupę kolejne składniki, które mogą wywołać alergię pokarmową. Kakao, miód, przyprawy, siarkowane owoce - sprawdź, dlaczego uczulają.

 

Suszone owoce zawierające dwutlenek siarki

Dwutlenek siarki występuje najczęściej jako środek konserwujący, dzięki którego suszone owoce zachowują dłużej ważność. Spotkać go możemy np. w rodzynkach, daktylach i w wielu produktach przetworzonych. Siarczyny są niebezpieczne dla zdrowia. Niezmiernie ważne jest wcześniejsze wymoczenie suszonych owoców przed spożyciem. Wszystkie suszone owoce są niestety „narażone” na kontakt z dwutlenkiem siarki, dlatego najlepiej kupować produkty ekologiczne suszone na słońcu. Można też wysuszyć owoce własnoręcznie – nadają się do tego śliwki, morele, maliny, żurawina i borówka.

 

Kakao

Ziarna kakaowca często uczulają, bowiem przy ich produkcji na skalę światową używa się większej ilości pestycydów niż do jakiegokolwiek innego ziarna. Na plantacjach kakaowców zbiory uzyskuje się kilka razy do roku, podczas gdy normalnie uprawiane rośliny dają dużo mniej plonów. Kakao znajduje się nie tylko w czekoladach i w wyrobach czekolado podobnych. Kakao uprawiane w taki sposób prędzej czy później stanie się jednym z produktów niestrawnych dla organizmu człowieka. Dlatego proponujemy odłożyć zagryzaną właśnie czekoladę na bok i spróbować w zamian karobu. W smaku nie jest może znakomity, ale zawiera wiele wartościowych substancji. Karobu można używać zamiast tradycyjnego kakao do przygotowywania właściwie wszystkiego: od napoju po dodatek do płatków i ciast.

 

Zioła i przyprawy

Wiadomo, że uczulać może rumianek, gorczyca, pieprz lub koper włoski. Pieprz czy gorczyca to składniki bardzo wielu produktów żywnościowych, np. sproszkowanych, konserwowanych czy pasteryzowanych. Znajdują się w różnych sosach i w większości dań gotowych. Rumianek jest chyba najbardziej rozpowszechnionym ziołem stosowanym zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Na pewno posiada wspaniałe właściwości łagodzące, ale metody jego uprawy i pozyskiwania mogą być przyczyną potencjalnych alergii. Niewykluczone, że rumianek zebrany prosto z łąki i zasuszony wcale nie poskutkuje odczynem alergicznym.

 

Miód

Miód to nasz ulubiony produkt słodzący, ale uznaje się go za jeden z najbardziej alergizujących. Po części może wynikać to z jego struktury, a po części z metody produkcji. Pszczoły nie dają dużo miodu. Część hodowców więc specjalnie karmi swoje pszczoły białym cukrem, by produkowały więcej miodu. Skoro dla ludzi biały cukier jest tak szkodliwy, to co dopiero dla pszczół. Organizmy tych owadów, nieprzyzwyczajone do tego rodzaju substancji, wydzielają szereg toksyn, które potem lądują w miodzie i wtedy miód naprawdę może uczulać. Miód można zastąpić syropem klonowym, daktylowym, orkiszowym lub melasą z trzciny cukrowej.

 

Zobacz syrop kokosowy w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz syrop z agawy z kardamonem w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Alergie pokarmowe - gluten, orzechy, soja

Nietolerancja pokarmowa - alergia na żywność

 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl