Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty ajurwedyjskie
  • dosza kapha
  • zdrowy styl życia
  • ćwiczenia fizyczne
sport i regeneracja
Aktywność sportowa na wiosnę - cz. 3

Dlaczego osoby kapha nie przepadają za regularnymi ćwiczeniami? Jak zmobilizować organizm do wysiłku fizycznego? Osoby kapha są z natury silne, wytrzymałe i odporne. Jaki sport jest najlepszy dla doszy kapha? Dlaczego aktywność sportowa jest ważna i jakie ma znaczenie?

Ze wszystkich typów budowy ciała osoby z dominującą doszą kapha mają najmniejszą naturalną chęć do aktywnych ćwiczeń fizycznych. Co prawda z natury są silne, wytrzymałe i odporne, ale jednocześnie często nie mają ochoty na żadne ćwiczenia.

Aktywność fizyczna jest ważna dla osób typu kapha, ponieważ pomaga im kontrolować wagę, pobudza z natury powolny układ pokarmowy, polepsza krążenie limfy, zwalcza cellulit i zapewnie stymulację umysłową.

Osoby o budowie ciała typu kapha mogą ćwiczyć długo i intensywnie bez jakichkolwiek skutków ubocznych, ale rzadko to robią. Najlepiej, aby znalazły dla siebie takie ćwiczenia, które naprawdę sprawią im przyjemność i które będą mogły wykonywać regularnie. Sporty wymagające energii, zawierające element nieprzewidywalności są dla nich najlepszy, ale każdy rodzaj ruchu będzie lepszy niż brak aktywności.

Osoby typu kapha mają zazwyczaj doskonały tonus mięśni i naturalnie dobrą koordynację. Spośród wszystkich konstytucji one najlepiej znoszą forsowne ćwiczenia, lecz częstokroć są nimi najmniej zainteresowane, co jest odzwierciedleniem niechęci do wydatkowania energii. Kiedy jednak mają motywację, odnoszą duże korzyści z regularnych ćwiczeń, które sprawiają im przyjemność, ponieważ dzięki nim czują się lepiej. Po ćwiczeniach rzadko bywają głodne.

Intensywne ćwiczenia są konieczne dla osób typu kapha. Wiele z nich potrzebuje silnej zachęty, aby wyrobić sobie nawyk do ćwiczeń, lecz kiedy już to osiągną, przyzwyczajenie będzie trwałe. Osoby typu kapha nie lubią angażować się w działanie zbyt intensywne, a więc wybierają na przykład jazdę na rowerze, którą to czynność można wykonywać automatycznie. Takie powtarzalne czynności wzmacniają jednak skłonny do nałogów charakter osób typu kapha. Dla nich lepsze są sporty wymagające wysiłku lub skomplikowane układy aerobiku. Joga i tai-chi mogą być wskazane, jeśli są wykorzystywane do pobudzenia i naenergetyzowania organizmu. 

Ćwiczenia wskazane dla doszy kapha: krótkie spacery po posiłku, gra w kręgle, sporty z użyciem piłki (np. piłka nożna, koszykówka), taniec towarzyski, jazda konna, saneczkarstwo, taniec brzucha.

Osoby o doszy kapha lubią dotyk i głębokie masaże. Głęboki masaż z użyciem niewielkiej ilości olejku lub bez olejku, taki jak masaż tkanek głębokich, siatsu lub orientalny masaż, którego częścią jest energiczne oklepywanie ciała – to ważny element aktywności fizycznej.

Bardzo istotne jest, aby program ćwiczeń sprawiał ci przyjemność i pozwalał uzyskać rezultaty, jakich pragniesz. Atmosfera w miejscu ćwiczeń jest równie ważna jak rodzaj ćwiczeń. Sprawdzaj, w jakich okolicznościach czujesz komfort, wsparcie i inspirację, aż znajdziesz to, co będzie dla ciebie najlepsze.

Życzliwy i posiadający wiedzę nauczyciel może być bardzo pomocny i inspirujący oraz może stworzyć na zajęciach taką atmosferę, która sprzyja nabywaniu umiejętności szybciej niż wówczas, gdybyś obejrzał film szkoleniowy.

Słuchaj swojego ciała. Dobrze jest nieco się rozruszać, ale nie rób niczego na siłę, jeśli czujesz ból. Bądź dla swojego ciała delikatny i łagodny. A przede wszystkim cokolwiek robisz, niech sprawia ci to przyjemność i stanie się naturalną częścią twojego codziennego lub tygodniowego rozkładu zajęć.

                                                                      

Jeśli jesteś aktywny, wypróbuj wzmacniające, odżywcze algi - spirulinę i chlorellę, a także jagody acai i nasiona chia. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Wegańskie menu dla doszy kapha

Nasiona chia - bogactwo błonnika i minerałów

Kontuzje podczas ćwiczeń 

 

Opracowanie tekstu na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl