Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty ajurwedyjskie
  • suplementy diety
  • dosza wata
  • zdrowy styl życia
dosza wata
Aktywność sportowa na wiosnę

Wata, pitta, kapha - która z tych dosz jest najbardziej ruchliwa? Która dosza najszybciej się męczy? Która jest najbardziej wytrzymała? Dlaczego niektórzy częściej "łapią" kontuzje? Jaki sport jest najlepszy dla poszczególnych dosz? Czy intensywne ćwiczenia przekładają się na efekt? Sprawdź.

 

Dosza wata

Osoby typu wata uwielbiają ruch, zmiany i aktywność. Nie lubią rutyny i szybko się nudzą. Lubią też podekscytowanie i chętnie próbują nowych rzeczy. Niestety mają skłonności do urazów stawów. Jak ćwiczyć, by nie „łapać” kontuzji? Jaki sport jest najlepszy dla doszy wata. Przeczytaj.

Osoby typu wata preferują bieganie lub jogging, lecz aktywności te obciążają ich stawy, i tak już słabe z natury. Niektóre osoby typu wata lubią takie sporty jak na przykład piłka ręczna, ponieważ do ich uprawiania potrzebne są intensywne dawki energii, której wata ma w nadmiarze. Jednak osoby o tej konstytucji, pozwalające sobie na taką nadaktywność, zazwyczaj w końcu czują się zupełnie pozbawione sił. Dlatego zamiast intensywnego wysiłku fizycznego wskazane są dla nich lekkie, ale regularne ćwiczenia, takie jak joga, tai-chi lub spacery.

Osoby typu wata zazwyczaj są niespokojne, a energia, jaką spalają w ciągu dnia, równa się energii potrzebnej do przebiegnięcia kilku kilometrów. Regularne zajęcia sportowe są dla nich zawsze lepsze niż chaotyczny trening. Na przykład regularne ćwiczenia w podnoszeniu niezbyt dużych ciężarów działają na nie znacznie skuteczniej niż sporadyczny, wyczerpujący aerobik.

Osoby typu wata uzależnione od joggingu czy biegania mogą także skorzystać z trampoliny jako alternatywy. Ich potrzebę ruchu mogą również zaspokoić aktywności, które wykonuje się w parach lub w grupie, na przykład taniec.

Ponieważ osoby typu wata nie znoszą rutyny i regularności oraz lubią próbować czegoś nowego, powinny zacząć od dowolnego typu ćwiczeń, jaki im się spodoba. Kiedy już wyrobią sobie nawyk ćwiczenia, powinny w mniejszym stopniu skupiać się na intensywności, a w większym na stabilizacji.

Ćwiczenia nie przyniosą ci korzyści, jeśli będą zbyt wyczerpujące. Nie ćwicz, jeśli chorujesz na choroby dróg oddechowych, takie jak przewlekły kaszel lub przeziębienia, lub kiedy cierpisz na ostry stan zapalny lub silną niestrawność. Niewłaściwie dobrane ćwiczenia mogą sprawić, że równowaga różnych części ciała zostanie zaburzona, a podczas treningu zbytnio skupimy się na jednym obszarze ciała kosztem innego.

Nawet odpowiednie ćwiczenia wykonywane w nadmiarze mogą przynieść niepożądane skutki. Ważna jest także konsekwencja – korzystniej jest poruszać się codziennie przez kilkanaście minut, nawet jeśli jest to tylko rytmiczny spacer w parku, niż przebiegać długie dystanse kilka razy w roku, a większość czasu spędzać biernie.

Osoby wata koniecznie muszą pić wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Dobrze byłoby również, aby zjadły pożywną przekąskę, na przykład baton z musli lub kawałek słodkiego owocu. Czas na relaks po ćwiczeniach pomaga uspokoić energię wata i zregenerować ciało oraz przywrócić w nim równowagę.

Najlepsze dla osób wata są takie ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Namaszczenie stawów ciepłym olejkiem sezamowym lub gorczycowym (jeśli stawy są artretyczne) po aktywnych ćwiczeniach pomoże je ochronić. Dobrym pomysłem jest także zakładanie elastycznych opasek na stawy oraz dobrej jakości, odpowiednio wyprofilowanych butów sportowych.

Dla osób wata bardzo dobrą aktywnością fizyczną jest ruch na świeżym powietrzu. Spacer w lesie, na łące, czy w górach zaspokoi osobie wata potrzebę bycia w otwartej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się także rower, pływanie, balet, łagodny aerobik, taniec, jazda na rolkach oraz ćwiczenia tai-chi.

W kolejnej części artykuły napiszemy o aktywności sportowej dla doszy pitta.

 

Jeśli jesteś aktywny, wypróbuj wzmacniające, odżywcze algi – spirulinę i chlorellę. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Jagody acai i ich odżywcza moc

Orzechy i nasiona - źródło zdrowych tłuszczów

Warzywa strączkowe w diecie wegetariańskiej

 

 

Opracowanie tekstu na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl