Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowy styl życia
  • dosza wata
  • ćwiczenia fizyczne
zdrowy styl życia
Aktywność fizyczna dla osób wata

Osoby typu wata uwielbiają podekscytowanie i poczucie radości, jakie niosą ze sobą intensywne ćwiczenia. Z łatwością uzależniają się od tego uczucia, zwłaszcza że na chwilę wycisza ono umysł.

Dzięki temu osoby wata czują się stabilniej.

Niestety poczucie to jest krótkotrwałe, ponieważ ciało jest wyczerpane i umysł staje się jeszcze bardziej aktywny niż wcześniej. Osoby typu wata muszą utemperować swój entuzjazm i powoli i konsekwentnie wypracować prawdziwą siłę i wytrzymałość.

Ponieważ zwykle ich ciała są przesuszone, koniecznie muszą pić wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Dobrze byłoby również, aby zjadły pożywną przekąskę, na przykład baton z musli lub kawałek słodkiego owocu. Czas na relaks po ćwiczeniach pomaga uspokoić energię wata i zregenerować ciało oraz przywrócić w nim równowagę.

Osoby typu wata mają skłonności do chorób stawów i artretyzmu. Najlepsze dla nich są takie ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Namaszczenie stawów ciepłym olejkiem sezamowym lub gorczycowym (jeśli stawy są artretyczne) przed aktywnymi ćwiczeniami pomoże je ochronić. Dobrym pomysłem jest także zakładanie elastycznych opasek na stawy oraz dobrej jakości, odpowiednio wyprofilowanych butów sportowych.

Mówiąc ogólnie, lepsze dla takich osób są ćwiczenia wykonywane w równym rytmie niż chaotyczne, nieregularne ćwiczenia lub sporty, w których przepływ energii ulega zaburzeniom i często dochodzi do kontuzji. Osoby typu wata lubią zmiany, tak więc mogą one chętnie i często zmieniać formy ćwiczeń. Najlepiej dla nich jest ćwiczyć o regularnych porach przez określoną ilość czasu, stosując jedną formę ćwiczeń przez co najmniej trzy tygodnie. Programy, w których można osiągnąć szybkie rezultaty, będą dla nich bardziej atrakcyjne i skuteczne.

Ćwiczenia bierne dla osób wata – regularny masaż ciepłym olejkiem wykonywany przez życzliwą, wspierającą, spokojną i wrażliwą osobę. Nauka masażu z przyjacielem lub ukochaną osobą z myślą o regularnym masowaniu siebie nawzajem to doskonały pomysł dla osób typu wata, które tak bardzo potrzebują dużo miłości i fizycznego wsparcia.

Ćwiczenia aktywne dla osób wata – określone sporty, takie jak: pływanie, spacerowanie, balet, narciarstwo biegowe, łagodny aerobik, callanetic, tańce, jazda na rolkach, jazda na łyżwach, rytmiczne ćwiczenia z ciężarkami.

Ćwiczenia bierne i aktywne – asany jogi, ćwiczenia oddechowe jogi, tai chi, taoistyczne ćwiczenia energetyczne.

Ostatnia uwaga dla osób typu wata dotyczy wykorzystania kąpieli parowych i gorących kąpieli. Ponieważ te rodzaje hydroterapii pobudzają krążenie oraz rozluźniają i odżywiają ciało, mogą być dla nich bardzo wskazane. Jednak, jeśli będzie ich za dużo, może dojść do przesuszenia organizmu.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl