
Osoby typu pitta mają umięśnione ciało i silnego ducha współzawodnictwa. Lubią dochodzić do granic swoich możliwości, kochają wyzwania, i mają taki rodzaj budowy ciała, który pozwala na silne jego obciążenie.
Muszą pamiętać, aby zrównoważyć u siebie tendencję do bezpośredniej rywalizacji, intensywności i agresji, dzięki temu, że w samym środku intensywnych doznań pozwolą sobie na odpuszczenie czy zabawę. Muszą także po tym zaplanować chwile rozluźnienia i spokoju.
Sporty zespołowe często złagodzą tę intensywność, jak również skierują energię w stronę organizowania i wykorzystania zdolności przywódczych (osoby pitta w obu tych sferach przodują). Sporty, w których pojawia się element niebezpieczeństwa lub walki z przeciwnościami, również są dla nich doskonałe.
Osoby typu pitta najszybciej czują się wyczerpane i rozdrażnione, jeśli przegrzeją się na skutek zbyt intensywnych ćwiczeń albo poprzez zbyt długi pobyt na słońcu. Sporty wodne lub sporty na lodzie lub na śniegu pomogą złagodzić to ciepło. Krótki pobyt w saunie lub zimny prysznic po ćwiczeniach sprawią, że osoba typu pitta poczuje się wspaniale.
Bierne ćwiczenia dla osób pitta
Automasaż pomoże docenić siebie i skierować uwagę na procesy zachodzące we własnym ciele. Profesjonalny masaż musi być precyzyjny i najlepszej jakości, powinien zaspokoić ich dociekliwość, a jednocześnie być uspokajający. Najlepsze są masaże: siatsu, rolfing, metoda Feldenkraisa oraz masaż sportowy.
Aktywne ćwiczenia dla osób pitta
Sporty, takie jak pływanie, jazda na nartach, jazda na nartach wodnych, windsurfing, lotniarstwo, aerobik, callanetics, łucznictwo, łowiectwo, wspinaczka, wędrówka po górach, kajakarstwo, taniec jazzowy, spływy kajakowe, balet, jazda konna, sztuki walki, tenis, squash, sporty drużynowe, takie jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna, hokej.
Bierne i aktywne ćwiczenia, które wprowadzić, to: hatha joga, klasyczne długie formy tai chi, ćwiczenia taoistyczne.
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2014.