Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowy styl życia
  • książki ajurwedyjskie
  • medycyna alternatywna
zdrowy styl życia
Aktywność fizyczna dla osób kapha

Ze wszystkich typów budowy ciała osoby z doszą kapha mają najmniejszy pociąg do aktywnych ćwiczeń fizycznych. Są z natury silne, wytrzymałe i odporne, ale jednocześnie nie widzą sensu w wydatkowaniu energii, o ile nie jest to konieczne.

Aktywność fizyczna jest ważna dla osób typu kapha, ponieważ pomaga im kontrolować wagę, pobudza z natury powolny układ pokarmowy, polepsza krążenie limfy, zwalcza cellulit i zapewnie stymulację umysłową.

Osoby o budowie ciała typu kapha mogą ćwiczyć długo i intensywnie bez jakichkolwiek skutków ubocznych, ale rzadko to robią. Najlepiej, aby znalazły dla siebie takie ćwiczenia, które naprawdę sprawią im przyjemność i które będą mogły wykonywać regularnie. Sporty wymagające energii, zawierające element nieprzewidywalności są dla nich najlepszy, ale każdy rodzaj ruchu będzie lepszy niż brak aktywności.

Bierne ćwiczenia dla osób kapha

Głęboki masaż z użyciem niewielkiej ilości olejku lub bez olejku, taki jak masaż tkanek głębokich, siatsu lub orientalny masaż, którego częścią jest energiczne oklepywanie ciała.

Aktywne ćwiczenia dla osób kapha

Krótkie spacery po posiłku, gra w kręgle, sporty z użyciem piłki (np. piłka nożna, koszykówka), taniec towarzyski, jazda konna, saneczkarstwo, taniec brzucha. Posiadanie zwierzęcia domowego, które potrzebuje ruchu, pobudzi osoby typu kapha do aktów życzliwości wobec innych stworzeń, dzięki czemu zrobią coś, czego w innych okolicznościach by nie zrobiły.

Bierne i aktywne ćwiczenia, które warto wprowadzić, to: asany jogi, ćwiczenia oddechowe, tai chi, ćwiczenia taoistyczne.

Bardzo istotne jest, aby program ćwiczeń sprawiał ci przyjemność i pozwalał uzyskać rezultaty, jakich pragniesz. Atmosfera w miejscu ćwiczeń jest równie ważna jak rodzaj ćwiczeń. Sprawdzaj, w jakich okolicznościach czujesz komfort, wsparcie i inspirację, aż znajdziesz to, co będzie dla ciebie najlepsze. Życzliwy i posiadający wiedzę nauczyciel może być bardzo pomocny i inspirujący oraz może stworzyć na zajęciach taką atmosferę, która sprzyja nabywaniu umiejętności szybciej niż wówczas, gdybyś obejrzał film szkoleniowy.

Ogranicz ilość ćwiczeń, kiedy jest bardzo gorąco lub bardzo zimno, aby zaoszczędzić energię. Staraj się równo oddychać podczas ćwiczeń. Wzmocni to płuca i organy trawienne. Nie ćwicz, jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego, masz stan zapalny gdziekolwiek w ciele lub uskarżasz się na niestrawność. Jeśli cierpisz na przewlekły ból, artretyzm, chorobę stawów lub płuc, zwróć się o profesjonalną pomoc i ćwicz jedynie z wykwalifikowanymi instruktorami.

Słuchaj swojego ciała. Dobrze jest nieco się rozruszać, ale nie rób niczego na siłę, jeśli czujesz ból. Bądź dla swojego ciała delikatny i łagodny. A przede wszystkim cokolwiek robisz, niech sprawia ci to przyjemność i stanie się naturalną częścią twojego codziennego lub tygodniowego rozkładu zajęć.

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl