Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • rasajana
  • terapie odmładzające
  • receptury
receptury ajurwedyjskie, rasajana, rasayana,
Ajurwedyjskie receptury odmładzające

Stosowanie terapii odmładzających przypomina nieco okres rekonwalescencji: trzeba unikać długich podróży, głośnego i długiego mówienia, gwałtownych zachowań i innych czynności zaburzających wata, które mogłyby niszczyć odżas. Wskazana jest dbałość o równowagę umysłu i dyscyplinę, medytacja oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne właściwe dla swojej doszy.

 

Przetestuj kilka kolejnych ajurwedyjskich receptur odmładzających

Ashwagandha (Withania somnifera), która często jest nazywana indyjskim żeńszeniem, działa odmładzająco szczególnie na mężczyzn. Jest afrodyzjakiem i można ją dodawać do ciepłego mleka i pić.

Zamocz w wodzie na całą noc ciecierzycę – garść. Następnego ranka po obraniu ze skórki wolno przeżuwaj i połykaj ziarna. Można popijać je wodą, w której moczyła się ciecierzyca. Praktyka ta sprawdza się w szczególnie, gdy mamy osłabiony żołądek.

Tulsi, zwane także świętą bazylią (Ocimum sanctum), jest uważane za roślinę o niezwykle silnej pranie zdolnej do wyleczenia niemal każdej choroby. Jest świetnym antidotum na gorączkę. W celu zapobieżenia zaburzeniom równowagi dosz u osób typu wata i kapha można co rano przyjmować 25 ml soku ze świeżych listków lub w formie sproszkowanej, popijając ciepłą wodą.

Czosnek wpływa szczególnie odmładzająco na osoby o konstytucji wata i kapha. Ma on pięć smaków – wszystkie poza kwaśnym – lecz dominują w nim ostry i słodki. Jest pikantny pod względem energii oraz ostry z uwagi na skutek po strawieniu. Czosnek zielony – spożywany zaledwie po kilku tygodniach wegetacji, kiedy wyrastają z niego długie zielone pędy i wykorzystywany w całości – jest o wiele łagodniejszy niż zwyczajny czosnek i w znacznie mniejszym stopniu podrażnia pitta. Delikatniej też oddziałuje na umysł. Należy zawsze redukować intensywny smak i zapach czosnku przed użyciem, smażąc go przez 30 sekund w ghee lub niesolonym maśle. Dla osób typu pitta i wata wskazany jest czosnek gotowany na wolnym ogniu przez 5–10 minut ze szklanką mleka zmieszanego z połową szklanki wody. Po odcedzeniu wywar jest gotowy do picia.

Pippali (długi pieprz) jest przyprawą odmładzającą, działającą szczególnie na płuca. Choć jest ostry i pikantny w smaku pod względem energii, to jego wipaka - skutek po strawieniu jest słodki. Ponieważ jest oleisty, może nasilić kapha, jeśli stosuje się go nieprzerwanie przez okres kilku miesięcy. Nadużywanie długiego pieprzu może doprowadzić do nasilenia wszystkich trzech dosz.

 

Zobacz ashwagandhatulsizielonysklep.com

Przeczytaj także: Aby przez całe życie wyglądać zdrowo i promiennie

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę, Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl